Дългогодишната мечта българското училище в Атланта да посрещне своите ученици и техните родители в собствена сграда е на път да се превърне в реалност. Българското училище "Свети Константин - Кирил Философ" и църквата "Свети Николай Чудотворец" стартираха съвместна инициатива за събиране на средства за закупуване на собствена сграда, която да се превърне в средище на българщината в щата Джорджия. В каузата под надслов "Бъдеще за Център "България" ръководствата на двете институции, родители и учители обединяват сили за събиране на средства за сбъдването на този дългогодишен блян. "Искаме да направим едно чисто българско място, където да запазим културата си, да можем да запазим добротата си, традициите си. Вашите деца, моите внуци, те са родени тук, и ако го няма това място, те ще се претопят. Искаме всеки, когато влезе в този център, да се усети в една България и да забрави, че е в Америка", сподели надеждите си Милена Капитанова, директор на Българско училище "Св. Константин – Кирил Философ". Първата от поредицата благотворителни инициативи премина с голям успех. Над 100 деца и техните родители се включиха в първия за тази година спортен полуден, организиран от родителския съвет към училището. Неусетно преминаха четирите часа, изпълнени с игри и забавления за децата. Родителите пък имаха възможността да участват в първия по рода си търг, където наддаваха за предмети – произведения на изкуството, изработени от учениците и техните учители. Хит бяха красивите есенни венци, майсторски аранжирани от талантливите деца. В инициативата се включиха и местни български бизнеси.

Само по време на събитието организаторите успяха да съберат около 1000 долара в подкрепа на своята кауза. До момента са събрани малко повече от 12 процента от заветната сума от 100 000 долара, нужна за първоначалната инвестиция. Организаторите вече усилено търсят подходящия имот и се надяват догодина да имат собствено помещение. Ако това се случи, за училището ще отпаднат редица ограничения, които те сега срещат като наематели. Закупуването на собствена сграда ще позволи на училището да работи по редица бъдещи проекти, сред които са идеята да се предлагат класове и в неделя, както и петък вечер. Плановете включват още разкриването на целодневна детска градина, където да се предлагат занимания, както на български, така и на английски език, и отварянето на детска кухня за най-малките и в помощ на техните родители.

Един от основните двигатели на всички тези проекти е родителският съвет към училището, който от миналата година беше официално регистриран като неправителствена организация. "Това, че имаме нон профит от миналата година, ни даде криле да развиваме много филантропични дейности. Работим с изключително хубав колектив в момента. Ние сме четири момичета, които сме изключително мотивирани и искат да помагат. Искаме училището да просперира", разказа Гергана Иванова, председател на родителския съвет към Българско училище "Св. Константин –Кирил Философ".

Една от иницитивите на родителския съвет към училището е да помага на семейства в нужда. "Искаме в това българско място българинът да отива до българин, когато има нужда. Когато има нужда от помощ, когато има нужда от информация, когато има нужда от майстор, от счетоводител, адвокат, лекар, каквото и да е. Да знае, че там може да получи информация, че там може да получи помощ", обясни директорката на училището. Проектът за Център “България” е съвместна инициатива на Българското училище и Българската църква, която е домакин и на следващото по-голямо събитие – благотворителен обяд, който ще се проведе на 30 октовмри. Училището трескаво планира и голям коледен концерт, в който децата да представят нашите традиции и обичаи пред по-широка публика с надеждата каузата да намери подкрепа и от дарители извън българската общност. Готвят се също и за Мартенските празници през идващата 2023-та година. Ръководството е кандидатствало и за финансиране по различни програми, като все още очакват резултати.

Към момента в българското училище се обучават над 120 деца от предучилищна възраст до девети клас. Екипът пък се състои от 11 души. Наред с обучението по роден език и история и култура, училището предлага и извънкласни дейности – Народни танци и Бит, култура и занаяти. В новия клуб "Гласчета-Звънчета" пък децата учат народни и детски български песни, който тази година е напълно безплатен. Отделно се предлагат и народни танци за възрастни. Родителите имат възможност да заплатят толкова, колкото преценят. В края на всеки срок учителят по танци Теди Пейкова дарява цялата сума на училището. Екипът на културното средище се надява нужната сума да бъде събрана още в началото на следващата година. Желаещите да подкрепят инициативата могат да

дарят на страницата на родителския съвет

във Фейсбук, както и по банков път. Повече информация може да бъде намерена и на сайта на

родителския съвет

.