След като Иран свали един американски разузнавателен дрон над Ормузкия проток, президентът Доналд Тръмп първоначално разреши предприемането на ответен удар, но по-късно промени мнението си. Според неговите изявления и данните в медиите в четвъртък вечер се предвиждало атакуването на няколко ирански цели от типа на радарни инсталации и ракетни системи. Но планът бил отменен още в "начален стадий". Самолетите вече били във въздуха, а корабите в готовност, но не се е стигнало до нападения. Засега не е известно поради какви причини е бил отменен ударът, освен това не е ясно дали акцията просто не е била отложена. „Ню Йорк таймс“ съобщи, че в Белия дом е имало ожесточена дискусия между президента, неговите най-високопоставени съветници по сигурността и лидерите на Конгреса. Но нито Белият дом, нито Пентагонът са се съгласили да коментират плановете за нападение в отговор на запитването на изданието. Не е имало обаче и опити за възпрепятстване на публикацията. Първоначално Тръмп изрази предположение, че атаката срещу дрона може да е човешка грешка. "Не мога да повярвам, че това е било умишлено", заяви американският президент пред журналисти във Вашингтон. Запитан каква би могла да бъде възможната реакция на САЩ, Тръмп казал само: "Ще видите."

 Кой казва истината?

Двете страни съобщават противоречиви данни по въпроса къде точно е бил атакуван дронът. Иран твърди, че разполагал с "неопровержими доказателства", че летателният апарат бил нарушил въздушното пространство на страната. Според Тръмп пък било "научно доказано", че дронът се намирал в международното въздушно пространство. Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф оповести координатите при извършването на атаката – пред крайбрежието на провинция Ормузган, но извън иранските териториални води. В туитър той написа следното: "Ние открихме останките на американския дрон в НАШИ териториални води." Според разпространена от Пентагона карта мястото на атаката е доста далеч от бреговете на „Ислямската република“ – на 34 километра. Върховният главнокомандващ на американските ВВС в региона генерал-лейтенант Джоузеф Гастела нарече атаката "опасна" и "безотговорна", представляваща опасност за "невинните цивилни граждани".

 Забрана за прелитания

 

Междувременно американските власти предупредиха пътническите авиокомпании да избягват района. До второ нареждане американски пътнически самолети не бива да преминават през контролираното от Иран въздушно пространство над Персийския и Оманския залив. "Повишената военна активност и изостреното политическо напрежение" представляват риск за гражданската авиация, се казва в документа. Предупреждението важи за всички регистрирани в САЩ авиокомпании. Иран обяви, че възнамерява да се оплаче в ООН от "агресивното използване на дронове" от страна на САЩ. Позицията на Иран е, че не желае военен конфликт в Персийския залив, но няма "да се колебае и секунда" да защити границите си "срещу ирационалните американски нападения".

 Този конфликт не е единственият

 

Напрежението между Съединените щати и Иран се изостри значително в последно време. Неотдавна Вашингтон обвини ръководството в Техеран за атаките срещу два танкера в залива на Оман. Иран отхвърли обвиненията. Но и споровете около иранската ядрена програма се задълбочават. Преди една година Тръмп оттегли САЩ от постигнатото преди това споразумение с Техеран и наложи нови санкции срещу Иран.