Провежданата в момента реформа на Световната банка може да доведе до увеличаване на кредитирането с 50 млрд. долара през следващото десетилетие, заяви пред АФП министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън преди срещите на заинтересованите страни през следващата седмица, на които се очаква да бъдат обявени ключови промени. Тя обяви, че финансовата система на САЩ е стабилна и икономиката ще продължава да расте.
"Ще бъде обявено, че банката разширява финансовия си капацитет, както и актуализация на мисията ѝ, която да включи изграждането на устойчивост срещу изменението на климата и пандемиите в основните ѝ цели", каза Йелън в интервю.
Джанет Йелън очаква, че най-голямата икономика в света ще продължи да расте, въпреки засилените опасения за рецесия след неотдавнашните сътресения в банковия сектор.
Драматичният срив на Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank миналия месец разтърси сектора, което накара американските власти, включително Министерството на финансите и Федералния резерв, да се намесят, за да предотвратят разпространението на проблемите.
Макар че ситуацията се успокои, анализаторите предупреждават, че последиците от неотдавнашната нестабилност могат да продължат - тъй като банките затягат стандартите за кредитиране, намалявайки наличните кредити за домакинствата и бизнеса.
Йелън заяви: "Продължавам да очаквам, че икономиката на САЩ ще расте, пазарът на труда ще остане силен, а инфлацията ще се понижи".
Коментарите й дойдоха, след като главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Деймън предупреди тази седмица, че настоящата криза все още не е приключила и ще се усеща още години.
Макар да отбеляза, че днешните условия нямат нищо общо с тези по време на финансовата криза от 2008 г., той добави, че не е ясно кога проблемите ще приключат.
Запитана по този въпрос, Йелън заяви, че се ангажира да гарантира сигурността на всички депозити и да следи условията в банковата система.
Длъжностните лица са "готови да използват всички наши инструменти, както е необходимо за всеки размер на институциите, за да поддържат системата сигурна и стабилна", каза тя.
След срива на SVB американските власти определиха планове, с които да гарантират, че клиентите ѝ ще имат достъп до депозитите си. Подобно изключение беше обявено и за Signature Bank.
По-късно Фед и други големи централни банки започнаха координирани усилия за увеличаване на достъпа на кредиторите до ликвидност.
"Нашата банкова система е стабилна и устойчива", заяви Йелън, като добави, че тя разполага и със силен капитал.
"Действията, които предприехме, имат за цел да подсилят това и да осигурят широко обществено доверие", добави американският финансов министър.