В последната събота на март отбелязваме Часа на Земята. По традиция днес от 20:30 ч. до 21:30 ч. ще бъдат изгасени или приглушени светлините в домовете на хората и обществени сгради по целия свят.
Тази година темата на инициативата е посветена на дивите животни. За да съхраним един вид или да го върнем обратно в нашата природа, като риса, например, трябва да има опазени територии без човешка намеса, отбеляза Елена Ганчева от WWF-България, цитирана от БТА.
В България едва 5% са защитени територии, коментира тя. Тя припомни, че WWF са предложили на правителството обявяването на нови 10 защитени местности.
Това е повод да помислим за това по какъв начин човешката дейност се отразява на дивите животни и на биоразнообразието, добави експертът от природозащитната организация.
Инициативата се провежда вече 14 години.
В България тя ще бъде отбелязана в различни градове на страната.
Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”, Софийската градска художествена галерия, Националната опера и балет, Народният театър „Иван Вазов“ и Българската народна банка са част от институциите, чието осветление ще бъде намалено.
В София светофарите на кръстовищата на бул. „Ал. Стамболийски“ – бул. „Витоша“, бул. „Витоша“ - ул. „Алабин“ и бул. „Патриарх Евтимий“ - бул. „Витоша“
ще светят със зелени сърца.
В Хасково за един час ще бъдат загасени светлините на Монумент „Света Богородица с Младенеца“ и Камбанарията в близост до него. В други общини ще бъде изгасено осветлението на кметствата, на мостовете, на улиците.
„Часът на Земята" е международна кампания по инициатива на международната природозащитната организация Световен фонд за дивата природа (WWF), организирана за пръв път на 31 март 2007 г. Тогава от 19:30 ч. до 20:30 ч. местно време в Сидни, Австралия, жителите на града са приканени да загасят осветлението си за един час като символичен знак, че е време за сериозни действия срещу промените в климата и за по-устойчив начин на живот. Над 2 млн. души и 2100 компании се включват в първата кампания, показва справка на БТА.
За първи път България отбелязва Часа на Земята на 29 март 2008 г., когато за пет минути - от 20:00 ч. до 20:05 ч., е изключено уличното осветление и осветлението на част от сградите в София. Официално България се включва в глобалната кампания на 28 март 2009 г., като в рамките на един час - от 20:30 ч. до 21:30 ч., е спряно осветлението на обществени сгради и частни домове в 42 български града. Към инициативата се присъединяват и над 40 знакови места в София, сред които Народният театър „Иван Вазов“, Националната художествена галерия, Министерският съвет, Народното събрание, Софийският университет „Св. Климент Охридски“, храм-паметникът "Св. Александър Невски".
Само в София между 60 000 и 90 000 домакинства, или между 180 000 и 270 000 души, отбелязват Часа на Земята.
През 2013 г. в инициативата участват 7000 населени места от 250 страни, а в България - 103 общини. През 2014 г. в кампанията са участвали повече от 2 млрд. души от 162 държави, а в България се включват 106 общини.