show

Църковната сага в Торонто продължава с два нови епизода. В неделя стогодишният храм „Св. Св. Кирил и Методий" остана заключен за миряните след решение на борда. Митрополит Йосиф пък изпрати писмо, в което се обявява против новоизбрания борд на църквата. Писмо, чиято юридическа валидност църковните настоятели оспорват и заради което заплашват да се отцепят от Българската православна църква (БПЦ).

На 13 юни владиката, който отговаря за храмовете на БПЦ в САЩ, Канада и Австралия, изпраща писмо до бившия и настоящия президент на църквата, както и други, в което пише, че не признава избраното на 29 януари т.г. църковно настоятелство. Според митрополит Йосиф на общото събрание тогава са гласували хора, чийто статут като членове на църквата е „спорен" (използваната дума в писмото, което е на английски е „disputable"). Владиката твърди, че много от тях са били членове и на други църкви, което противоречи на устава и конституцията както на „Св. Св. Кирил и Методий", така и на диоцеза на БПЦ. Въпреки че нямали право на глас, някои от тези хора дори били избрани на ръководни постове в храма. „До този момент г-н Александър Караджов, който беше избран за президент на новото църковно настоятелство, не е представил официален документ, с който е прекратено неговото членство в църквата „Св. Димитър" в Брамптън, Онтарио. По времето на неговия избор той е бил активен член на тази църква. Имало е и други хора (например Геновева Александрова - касиер на „Св. Димитър", Константин и Кинка Вълчеви, Георги Станоев и др.), които също са били с двойно членство, но допуснати да гласуват (на събранието на 29 януари)", пише в писмото митрополит Йосиф.

„Това не е вярно", категоричен е касиерът и бивш председател на храма Борис Иванов. „В конституцията на църквата и диоцеза никъде не се споменава, че владиката има административни права." 

В писмото владиката дори назначава

комисия, която да провери избора на новото настоятелство

 Начело на тази комисия е посочен бившият президент на „Св. Св. Кирил и Методий" Емил Георгиев. „Чух за това, но никой не ме е уведомил официално, нито имам копие от писмото, нито владиката се е свързал с мен", каза пред BG VOICE той.

Междувременно членовете на новото настоятелство категорично оспорват юридическата валидност и смисъл на писмото и исканията на Йосиф. Те изпращат много остър отговор на владиката, в което пишат, че  „категорично отхвърлят и отричат" неговите заключения и отказват да се съобразят с тях. Според писмото членовете на настоятелството нямат намерение да поставят на допълнителна дискусия въпроса. Най-остър е последният параграф на писмото. В него членовете на настоятелството предупреждават митрополит Йосиф, че на следващото събрание ще бъдат разгледани неговите „права и привилегии", разрешени му в миналото, вмешателството му в делата на епархията и изборните процедури. Писмото дори намеква, че ще бъде разгледано и членството на „Св. Св. Кирил и Методий" в диоцеза на Българската православна църква. „Няма да позволим нашата независима църква да стане васал на друга институция", категоричен е Борис Иванов. Подобно изречение има и в текста на писмото до владиката. 

Йосиф изглежда напълно без подкрепа в Торонто

защото той успя да си навлече гнева на хората, които подкрепят отец Валери Шумаров, когото владиката уволни. А сега той успя да се скара и с новото настоятелство, защото не ги признава. Самият митрополит отказва да разговаря с репортери на BG VOICE, но във вторник заяви:  „Всичко, което съм написал в писмото, е въз основа на упоменатите от мен документи." След това затвори телефона.

В неделя битката с Йосиф придоби допълнителен елемент - вратите на „Св. Св. Кирил и Методий" се оказаха отново заключени. И този път причината се оказа владиката според думите на касиера на храма Борис Иванов. „Храмът ще остане затворен, докато не бъде избран енорийски свещеник", обясни той пред BG VOICE. „Такъв свещеник има - това е отец Величко", контрира го Стоян Калайджиев, който е от другата страна на спора с новото настоятелство и Иванов. Касиерът и бивш президент на църквата обаче обясни, че отец Величко може да бъде само временен свещеник, но не и енорийски свещеник, за какъвто го е назначил митрополит Йосиф. „Владиката не може да назначава дори и временен енорийски свещеник. Той се избира от членовете на църквата. Свещеник и енорийски свещеник са две различни неща", обясни Иванов. Според него от повече от половин година митрополит Йосиф не дава своите предложения за енорийски свещеник, който да поеме делата в храма. Владиката пък не одобрявал харесания от настоятелството Ивайло Димов за свещеник, защото не бил завършил в България и не бил член на БПЦ.

Въпреки затворения храм, отец Величко проведе литургия за събралите се в двора миряни.

Дали и в Торонто е възможен сценарий като този в Чикаго, където едната църква е в българския диоцез на Американската православна църква (ОСА), заради което се води дело, а не в лоното на БПЦ, питат се миряните в Канада.

По всичко личи, че битката за власт в най-стария храм в Торонто скоро ще се премести в храма на Темида, където с години се точат подобни дела за църкви в САЩ и Австралия - все под зорката опека на митрополит Йосиф.