Съветът за сигурност на ООН отхвърли изготвена от Москва резолюция, в която се призовава за независимо разследване на "саботажа" на газопровода "Северен поток" от Русия до Германия през миналата година, предаде АФП. Западните държави обвиниха Русия за експлозиите под Балтийско море през септември миналата година, но Кремъл обвини Запада в саботаж.

Резолюцията получи три гласа, като Китай и Бразилия подкрепиха Русия, а останалите 12 членове се въздържаха. В резолюцията се призовава за създаването на комисия, която да "проведе всеобхватно, прозрачно и безпристрастно международно разследване на всички аспекти на акта на саботаж на газопроводите "Северен поток" 1 и 2, включително установяване на неговите извършители, спонсори, организатори и съучастници".

Русия заяви, че е останала извън разследванията, започнати от Швеция, Германия и Дания, които отхвърлиха обвинението. 

"Имаме сериозни и много добре обосновани съмнения относно обективността и прозрачността на националните разследвания, провеждани от някои европейски държави", заяви руският пратеник Василий Небензя.

Той посочи "нарастващите подозрения", че трите разследвания целят "не да хвърлят светлина върху случилото се с актовете на саботаж, а по-скоро да скрият доказателства и да разчистят местопрестъплението".

"Мисля, че след днешното гласуване подозренията за това кой стои зад акта на саботаж на "Северен поток" са просто очевидни", добави той.

Няколко членове увериха в доверието си трите държави, които провеждат разследванията. Те осъдиха опита на Русия да отклони вниманието от инвазията си в Украйна.

"Това беше опит за дискредитиране на работата на текущите национални разследвания и за накърняване на всички заключения, до които те са достигнали и които не съответстват на предварително определения и политически разказ на Русия", заяви заместник-посланикът на САЩ Робърт Ууд.

В предишен вариант на резолюцията, видян от АФП, се подчертаваше, че саботажът е извършен след "многократни заплахи към "Северен поток" от страна на ръководството на САЩ", но впоследствие този ред беше пропуснат.

Близо шест месеца след експлозиите, които поразиха газопроводите "Северен поток" 1 и 2, отговорността за нападението остава загадка. Белият дом категорично отхвърли самостоятелно публикувания доклад на Сиймор Хърш, според който водолази от американския флот, подпомогнати от Норвегия, са поставили експлозиви на тръбопроводите през юни миналата година и са ги детонирали три месеца по-късно.

Вестник "Ню Йорк таймс" посочи "проукраинска група", която се противопоставя на руския президент Владимир Путин, позовавайки се на източници от американското разузнаване.