Президентът Джо Байдън може и да не успява в опитите си да убеди много американци, че е подходящ за поста си, но все още се радва на доверие, макар и сдържано, от страна на други западни лидери. Байдън води най-голямата битка през политическия си живот, точно когато ръководи срещата на върха на НАТО по случай 75-годишнината от създаването на организацията във Вашингтон, където се стремише да покаже единен фронт срещу Русия в защита на Украйна, предаде АФП.

Независимо дали са мотивирани от пряко наблюдение, страх от завръщането на Доналд Тръмп или просто от нежелание да обидят домакина си, никой от лидерите не постави открито под въпрос компетентността на Байдън, който на 81 години е с 6 години по-възрастен от самия алианс.

Новият министър-председател на Обединеното кралство Киър Стармър заяви, че обвиненията в сенилност по адрес на Байдън са погрешни и че двамата съюзници са покрили широки теми в продължение на почти един час в Овалния кабинет, което е по-дълго от очакваното.

"Направихме го с темпо. Той беше в добра форма", заяви Стармър, чиято Лейбъристка партия миналата седмица помете консерваторите.

Полският президент Анджей Дуда, който има близки отношения с Тръмп, но „оценява“ подкрепата на Байдън за Украйна, каза: 

"Разговарях с президента Байдън и няма съмнение, че всичко е наред".

Финландският президент Александър Стуб, попитан дали има притеснения за Съединените щати, заяви, че в демократичните държави "винаги има сътресения преди избори".

"Нямам абсолютно никакви опасения относно способността на настоящия президент на Съединените щати да ръководи страната си, да ръководи нашата борба за Украйна и да ръководи НАТО. Единственото нещо, за което се притеснявам, е, че политическият климат в Съединените щати в момента е твърде токсичен, силно поляризиран и това не оставя достатъчно място за цивилизован и конструктивен дебат" по политическите въпроси, посочи той.

Много лидери на НАТО се опасяват от победа на Тръмп през ноември, който шумно критикува алианса с неговото обещание за колективна отбрана като несправедливо бреме за Съединените щати. Един от високопоставените европейски дипломати, говорещ при условие за анонимност, заяви, че Байдън е бил "отличен" по отношение на Украйна и каза, че е говорил с "ясен, силен глас" по време на разговорите в НАТО.

"Изглеждаше така, сякаш е в играта. Байдън винаги е успявал да преодолее трудностите", допълни той.

Помощниците на Тръмп обмислят да поставят под условие помощта за Украйна, за да принудят Киев да предаде територия и да сключи бързо споразумение за прекратяване на войната, което те наричат „отвличане на вниманието от по-голямото предизвикателство на Китай“. Отиващият си генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг изтъкна как 23 от 32-те членки на алианса вече изпълняват целта да изразходват два процента от БВП за отбрана, в сравнение с едва 3 преди десетилетие.

"Съединените щати имат в НАТО нещо, което никоя друга голяма сила няма, а именно повече от 30 приятели и съюзници. Русия не разполага с това, Китай не разполага с това", подчерта Столтенберг.

Датският министър-председател Мете Фредериксен, каза, че "нито една хартийка" не трябва да застава между Съединените щати и Европа, независимо кой ще спечели изборите.

"Вие ни спасихте веднъж. Моля, придържайте се към този начин на работа", посочи тя по адрес на Съединените щати.

Един от несъгласните гласове в НАТО беше популисткият министър-председател на Унгария Виктор Орбан. Преди срещата на върха на НАТО той пътува до Русия и Китай, както и до Украйна, а след нейния край ще се отправи към Флорида, за да се види с Тръмп.