Качването и разглеждането на снимки е една от любимите дейности на мнозинството потребители на Facebook. Сами по себе си снимките понякога са равни на хиляда думи, но това не означава, че казват всичко необходимо.

Поне така смята създателят на приложението Secretbook Оуен-Кембъл Муур. Той е студент по компютърни науки в Оксфорд и е разработил добавката за интернет браузъра Chrome, която позволява скриването на тайни послания в качени във Facebook снимки. Софтуерът може да кодира послания до 140 символа в снимките, като след това не остава видими следи.

Единственият начин текстовете да бъдат разкодирани е чрез въвеждането на парола в приложението. Основният проблем при споделянето на тайни послания във Facebook снимките е, че социалната мрежа ги рекомпресира при качването им на нейните сървъри. Така съобщенията, които обикновено се скриват чрез промяна на един-два пиксела някъде из изображението, се губят. Secretbook рекомпресира снимките, като използва алгоритъма на Facebook от самото начало.

След това вгражда посланието си и въвежда някои дребни допълнителни промени в изображението, за да заличи следите. Така при качването на кадрите в социалната мрежа загубите са минимални и съобщенията се запазват. Тъй като приложението работи чрез интернет браузър, то не може да се засече от мрежовите анализи на компаниите и така остава невидимо. Facebook не може и да го блокира, защото то не използва никакъв софтуер от социалната мрежа.