"Не спирайте да летите, макар и на осигурените ви счупени самолети и осигуреното ви безумно малко и недостатъчно летателно време, защото "Това сте вие!" - безстрашните мъже на честта." Това написа във "Фейсбук" съпругата на загиналия при катастрофата с МиГ-29 в сряда пилот майор Валентин Терзиев.
Димитрина Попова призовава хората в управлението на държава дави имат нужните знания и умения и дали във властта им е мястото. "Има доста какво да се желае от управлението на страната ни, а това е една наистина богата страна. Призивът ми към всички българи е - бъдете разумни и не спирайте да изисквате - първо от себе си, после от останалите и най-вече от управляващите, всички ние в земния ни път служим един на друг", допълва тя.
Попова изтъква, че дори до катастрофата да се е стигнало заради пилотска грешка, тя е била предшествана от други предпоставки.
Пилотираният от Валентин Терзиев МиГ-29 се разби в Черно море в рамките на учението "Шабла" 2021 при тренировъчна задача в нощта срещу сряда. Черната кутия на машината все още не е открита, за да стане ясно какво е причината за инцидента.
Ден след него беше съобщено, че целта, която е трябвало да порази майор Терзиев е падала с по-висока скорост, но въпреки това той е успял да я уцели. Веднага след това обаче изтребителят изчезва от радарите.
Ръководството на армията и бойната авиация увери, че машината е била изправна и е сред най-новите МиГ-29, като е доставена през 1989 година. Тя е имала и ресурс за използване за още няколко години.
Издирвателната операция край Шабла няма да бъде прекратена в събота, каквото първоначално очакване имаше. Това заяви за БНТ контраадмирал Кирил Михайлов, командир на Военно-морските сили.
Контраадмирал Кирил Михайлов не се ангажира с краен срок за приключване на акцията. Обясни, че всичко зависи от крайните резултати в издирването на предварително определения периметър.
Стана ясно още, че намерените в петък части от машина не са от разбилия се МиГ-29.
Екипите работят на дълбочина около 65-70 метра, което затруднява издирването. В акцията участват кораби на Военноморските сили. Безвъзмездно с техника и специалисти помагат две частни фирми и Институтът по океанология към БАН. Те имат техника за оглед на обекти на голяма дълбочина.
Изключително важно е черната кутия да бъде открита до 10 дни, за да не бъде увредена информацията в нея. Очаква се на рекордера да има разговори, които да изяснят причините за инцидента.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.