сн. Blogspot.com
Върховният административен съд обяви, че таксите, които МВР събира при издаване на лични документи на гражданите, са незаконни. Магистратите се обосноваха, че когато вътрешното министерство ги въвело, пропуснало да публикува на сайта си проекта за наредбата и мотиви към него, каквото е изискването на Закона за нормативните актове. Последните промени в цените за издаване на лични карти, задгранични паспорти и шофьорски книжки бяха въведени през 2010 г. Решението все още не е окончателно, защото е взето от тричленен състав на съда. То може да бъде обжалвано пред петчленен състав. Ако той го остави в сила, ще излезе, че всички граждани, които са се сдобили с лични документи след 2010 г., ще могат да заведат дела срещу МВР, за да си върнат сумите за такси обратно.
Делото беше заведено през същата тази 2010 г. от адвокат Иван Груйкин, който е председател на Гражданска инициатива "Справедливост". В жалбата той иска отмяна на тарифата за таксите, които се събират в системата на МВР, тъй като според него тя е незаконосъобразна. Случаят достигна веднъж до втора инстанция, когато петчленният състав го върна за ново разглеждане с указания да бъдат изискани всички доказателства, свързани с изготвянето на тарифата. Адвокат Груйкин се позовава именно на закона, който изисква от съответното ведомство да публикува на интернет страницата си нововъведените такси. Макар че от МВР все пак са обновили портала си в интернет с нови информации, тази за таксите се е появила доста след законовия срок от 14 дни. "Изтичането на продължителен срок от време от момента на изготвяне на тарифата и реализиране на периодичните промени на интернет страницата на министерството сами по себе си не са доказателство, че изискването на закона е изпълнено", пише в решението на съда.
"Нашите изчисления показват, че таксите трябва да са с пъти по-ниски, дори трябва да са безплатни, защото по закон тези документи са държавна собственост. В полза на такава жалба би бил и аргументът, че при приемането на сегашните такси липсва каквато й да е икономическа обосновка, дори проформа такава", заяви адвокат Иван Груйкин. Той допуска, че ако и следващата инстанция отмени таксите, то МВР ще ги въведе отново, като този път ще спази закона. "Очаквам МВР да се обоснове икономически, че таксите са наложителни. Но ако тази обосновка е истинска, тарифите трябва да са с пъти по-ниски. Ако не е, ние отново ще обжалваме", заяви още Груйкин. Той посочва, че наместо да разгледа случая по същество - дали цената на издаването на лични документи почива на някаква основа, съдът е решил да се измъкне, като се позовава само на процедурните нарушения на закона. "Това е често срещана практика, когато съдът иска един вид да се "измъкне" от решение по съществения проблем", смята още адвокатът. Това се е случвало и по други дела, които сдружението води.
Около 100 държавни такси са незаконни Около 100 са общо различните такси в България, които са незаконно въведени, смятат от сдружение "Справедливост". Те са определени произволно. "Трябва да е направена сметка какви разходи включва едно административно действие. Такова никога не е правено. Администрацията не се чувства длъжна да се отчете. Вземете за пример издаването на разрешение за откриване на аптека. Защо искат 4,000-5,000 лв.? И 50 да са, абсолютно неоправдано е. Вземете тарифите, когато сте си плащали нещо - там никога няма икономически обосновки", казва адвокат Иван Груйкин. Според него таксите са абсолютно излишни, защото държавната и общинската администрация получава заплати от данъците на гражданите за своята дейност и няма причина да иска още пари за работата си. "В 60% от времето си чиновниците се занимават с други работи, а в останалите 40% работят. Тези 40% ли трябва да влязат в таксата, която плащаме?", възкликва той. |