Съд в Тексас спря временно задължителната нова регистрация за почти всички компании в новата система BOI, чийто срок беше 31 декември. Съдът също спря и глобата от 10 000 долара. От Министерството на финансите казаха, че ще се съобразят с решението на съда, но препоръчват доброволната онлайн регистрация на https://fincen.gov/boi.
Решението на съда в Тексас е временно докато тече процеса по това дело. В страната се водят още няколко съдебни дела по казуса и на някои места съдилищата отказват да спрат задължителната регистрация и застават на страната на Министерството на финансите. Вероятно всичко това ще стигне до Върховния съд.
Новото изискване за регистрация се въведе от закона за мръсните пари през 2021 година, но крайният срок за регистрация на всички действителни собственици и управители на фирми беше до края на тази година. Новорегистрираните фирми пък имаха 90-дневен срок да го направят, а от следващата година този период се намаляваше на 30 дни. Сега тези правила са временно спрени докато тече съдебната битка.
Глоба от 10 000 долара или повече грозеше малките фирми и техните собственици, ако не бяха направили регистрацията, известна като Beneficial Ownership Information (BOI). BG VOICE писа по темата, а наша проверка със счетоводители, консултанти и хора от българския бизнес в САЩ също показват, че много от тях не бяха чували за това изискване.
„Всички фирми задължително трябва да регистрират на сайта на Министерството на финансите действителните си собственици. Това включва и всички физически лица, които имат щатска регистрация или лиценз за някаква бизнес дейност, включително и шофьорите за Uber. Това е много важно и често хората не го разбират. Те трябва да се регистрират на този портал дори и фирмите им към момента да не извършват дейност, но са регистрирани.“, обясни данъчният консултант Светла Сноудън, която е базирана в Лас Вегас.
Според федерални данни това се отнася за около 32,6 милиона фирми, включително някои корпорации, дружества с ограничена отговорност (Corps., LLC) и други.
Данните, които собствениците попълват, помагат да се идентифицират хората, които пряко или непряко притежават или контролират дадена компания, което прави „по-трудно за престъпниците да скрият или да се възползват от неправомерните си печалби чрез фиктивни компании или други непрозрачни структури на собственост“, според Миистерството на правосъдието.
„В сайта трябва да се регистрират не само собствениците, но и тези управители на фирмите, които могат да взимат решения и носят отговорност за управлението на фирмата“, казва още Светла Сноудън.
„Действителен собственик“ е лице, което притежава най-малко 25% от дяловете на дадена компания или има „съществен контрол“ върху юридическото лице, според FinCEN.
Фирмите трябва да докладват информация за своите действителни собственици, включително име, дата на раждане, адрес и информация от документ за самоличност, като например шофьорска книжка или паспорт, в допълнение към други данни.
„Това касае също и всички транспортни компании“,
казва Натали Стоянова от консултантската компания CellEx в Чикаго и допълва – „Много е важно собствениците на бизнеси да знаят, че попълването на тази форма е абсолютно безплатно. Виждаме сайтове и фирми, които предлагат да свършат това срещу заплащане, но всеки сам може да го направи без пари. А ако ще ползвате външна услуга – доверете се на вашия счетоводител или консултант.“
Към 1 декември властите са получили около 9,5 милиона заявления, според статистиката на FinCEN, предоставена на офиса на републиканеца Френч Хил, Р-Арк, който призова за отмяна на Закона за корпоративна прозрачност. Тази цифра е около 30% от общия брой.От началото на декември Министерството на финансите получава по около 1 милион нови регистрации седмично. Но дори и този темп да се запази, до крайния срок ще са се регистрирали не повече от половината фирми в цялата страна.
Сега този срок е временно отменен от съда, но експерти препоръчват тази регистрация да бъде направена. Не е ясно как новата администрация на Доналд Тръмп ще подходи по темата с оглед на неговото обещание да намали бюрократичното бреме за бизнесите. От друга страна законът за мръсните пари е приет с гласовете и на двете партии през 2021 година.