Високопоставен съдия от съдебния район на окръг Кук определи, че наскорошното искане на кмета на Чикаго Лори Лайтфут за заменяне на електронното наблюдение над очакващи процес "опасни криминални насилници" с връщане в затвора противоречи на закона.
След година, белязана от най-високия от десетилетия брой убийства в Чикаго, Лайтфут преди две седмици призова съдилищата за "мораториум" върху електронното наблюдение над обвиняеми за престъпления с оръжия или с извършване на насилие. След това кметът подаде съответен иск до главен съдия Тим Еванс чрез писмо от 29 декември.
В свое определение от вторник съдия Еванс каза, че според конституциите на щата и САЩ искането на Лайтфут означава третиране на някои обвиняеми като "виновни до доказване на невинност".
"Съдия не може да задържа някого преди процеса, освен ако няма ясни разкрития, че обвиняемият представлява реална и настояща заплаха за физическата безопасност на друго лице. Това се определя чрез ясни и убедителни доказателства, като доказателствената тежест пада върху обвинението" - реши съдията.
Употребата на електронно наблюдение над обвиняемите се разшири много от 2017 година, когато Еванс прегрупира екипа съдии, провеждащи изслушванията за постоянно задържане, и издаде нареждане да се ограничава броят на задържаните, които чакат процеса си в затвора на окръг Кук чрез назначаване на достъпни по размер гаранции, чрез гаранти за обвиняемите и чрез електронно наблюдение.
Приложението на електронното наблюдение се разшири особено от 2020 г. насам, тъй като съдиите се стремят да намалят броя на затворниците и заради пандемията от коронавирус.
В писмото си Лайтфут подчерта, че към момента от 3 400 души под електронно наблюдение 2 700 са обвиняеми за насилие или престъпления с оръжие, както и че досега полицията на Чикаго е арестувала 130 насилници, нарушили условията на наблюдението, които изискват да си стоят в къщи.
Съдия Еванс опонира на това, като подчерта, че арестуваните представляват само около 1% от всички случаи на обвинение за насилие или престъпление с оръжие. Освен това над 80% от нарушителите не са задържани заради ново обвинение и само 35 от тях са арестувани отново заради деяние с насилие. Данните са от изследване на Loyola University от 2020 година.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.