Трите водачки на „Женската стачка“ – серия от масови протести в края на 2020 година срещу наложената в Полша почти пълна забрана на абортите, бяха признати за невинни днес от съд във Варшава, предаде полската новинарска агенция ПАП.
Марта Лемпарт, Клементина Суханов и Агнешка Чередецка-Фабин бяха дадени на съд, след като прокурор им повдигна обвинения, че „заплашват общественото здраве“ и „създават епидемиологична заплаха“, организирайки демонстрациите в разгара на пандемията от COVID-19 през октомври, ноември и декември 2020 г.
Общонационалните протести бяха организирани от движението срещу забраната на абортите „Женска стачка“ като реакция на решението на Конституционния трибунал на Полша от 22 октомври 2020 г. за забрана на абортите на основание, че уврежда плода. Решението остави единствено две хипотези, при които бременността може да се прекъсне: когато е резултат на престъпление или когато представлява опасност за здравето и живота на майката.
Днес съдията от Варшавския съд Томаш Юлиан Грохович се произнесе, че „макар че и без съмнение подсъдимите бяха лице на спонтанните събирания, няма съмнение, че това е мобилизация на жени и не само на жени като част от демонстрация на неприемане на ограничителното нарушение на техните права“.
Съдията заяви също, че прокуратурата не е доказала причинно-следствена връзка между организирането на протестите и заплахата за здравето.
Лемпарт приветства днешното съдебно решение, наричайки го проява на „малко приличие“ от страна на полската държава. Но допълни, че въпреки смяната на правителството в Полша, активистите за правото на аборт все още биват разпитвани.
„Водят се постоянни очернящи кампании и политически лов“, заяви Лемпарт.
Суханов и Чередецка-Фабин заявиха, че по техните обвинения изобщо не е трябвало да се стига до съдебен процес.
„Всички плащаме за това, всичките данъкоплатци. Но тези, които са виновни за неправдата срещу жените, все още не са се сблъскали с никакви последици“, заявиха те.
Решението на Конституционния трибунал от 22 октомври 2020 г. последва предложение (за законова промяна) от 2019 г., внесено от 119 депутати, предимно от тогава управляващата консервативна партия „Право и справедливост“. Така беше отменен постигнатият с усилия компромис за абортите, залегнал в закон от 1993 г., който в продължение на почти три десетилетия поддържаше крехък баланс между противопоставящите се страни.
Делото срещу Лемпарт, Суханов и Чередецка-Фабин беше заведено в период, когато прокурорите бяха под контрола на правителството на „Право и справедливост“.