Административният съд в Бургас обяви за нищожно разрешението за строеж на т.нар. "подпорна стена" в местността "Алепу" край Созопол. Решението дойде малко след протест от страна на Окръжната прокуратура, която откри множество нарушения. Дали постройката на мястото на подпорната стена ще бъде съборена, това вече зависи от Върховния административен съд.
Историята със строежа на вилното селище започна в началото на 2019 година. Тогава след поредица сигнали, ДНСК инспектира обекта, който трябваше да бъде подпорна стена, но подозрително приличаше на хотел.
След като не бяха открити нарушения, през юни миналата година, Окръжната прокуратура в Бургас внесе протест срещу разрешението за строеж. А днес то беше обявено за недействително.
„Няма възложител, който да е представил документите за одобряване на строителното разрешение. Те са подадени от „Главболгарстрой турс“, който към този момент не е бил възложител на строежа. Това е станало много по-късно във времето”, обясни прокурорът Христо Колев.
Затова и всички издадени строителни книжа са в разрез със закона, обясняват още от прокуратурата.
С решението на Административния съд в Бургас от днес, на практика, спира строителството и на двата етапа на проекта. Първият - изграждане на брегоукрепващото съоръжение, вторият - на вилното селище.
От фирмата инвеститор „ Алепу вилидж” заявиха за NOVA, че уважават решението на съда, въпреки че не съвпада със становището им. Обещават и че ще предприемат действия за защита на позицията си по делото.
Ако и Върховният административен съд потвърди ,че строителното решение е незаконно издадено, съдбата на строежа е ясна. „Не може да има укрепване на свлачище, заедно с хотел. Този строеж е абсолютно незаконен и следва да бъде премахнат”, каза още Колев. Общински съветници в Созопол, по време на чийто мандат е започнала реализацията на проекта, днес приемат решението със задоволство.
„Ако се потвърди на по-висока инстанция решението на Бургаския административен съд, ще се следи ли за изпълнението на това решение?”, пита се бившият общински съветник Христо Бардуков.
Това е съобщението от прокуратурата:
По протест на Окръжна прокуратура - Бургас срещу разрешение за строеж №100/10.09.2018 г. на курортен комплекс „Алепу Вилидж", днес 18.02.2021 г., Административен съд - Бургас обяви нищожността му.
След проверка на законността на строежа на „Алепу вилидж", възложена от Върховна административна прокуратура (ВАП) на началника на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) през м. юни 2020 г., от Окръжна прокуратура - Бургас бе внесен протест срещу разрешението на строеж, издадено на 10.09.2018 г. от главния архитект на общ. Созопол, с искане за прогласяване на неговата нищожност.
По образуваното през юни 2020 г. дело, съдът е преценил, че протестът на ОП - Бургас е допустим и основателен. С акта на съда от 18.02.2021 г. се обявява нищожността на разрешение за строеж № 100/10.09.2018г., издадено от главен архитект на общ. Созопол, в полза на „Алепу Вилидж" АД за строеж: курортен комплекс „Алепу Вилидж" (етапно строителство); Първи етап – „укрепване на свлачище „Алепу Вилидж"; Втори етап – „курортен комплекс".Съдът е приел позицията на прокуратурата и на свой ред е стигнал до изводa, че „разрешение за строеж № 100/10.09.2018г., издадено от главен архитект на общ. Созопол, е издадено при особено съществено противоречие с материалните разпоредби на закона, при липса на материални предпоставки, чието наличие е задължително, като юридически факт, обуславящ издаването му. Налице е такова нарушение на материалния закон, което касае правилността на административния акт, поради което издаването му е лишено от законова опора - т.е. същият е издаден при липса на условията, предвидени в приложимите материално-правни норми, а именно за законосъобразно изработени инвестиционни проекти, представляващи основна и задължителна предпоставка за издаването му. В случая са нарушени разпоредбите на чл.139, ал.2 и 3, 142, ал.1, 144, ал.1 и чл.161, ал.1 от ЗУТ, което обуславя наличието на особено съществен порок на оспорения административен акт, обосноваващ неговата незаконосъобразност до степен на нищожност, поради което съдът намира подадения срещу него протест за основателен".
Наред с това, в хода на производството пред Административен съд – Бургас са били констатирани данни за документни и други престъпления, които са установени от заключение на съдебно-почеркова експертиза, а именно - „част от инвестиционните проекти са изброени в Заявление рег.№ УТ-2112-18/12.02.2018г. до кмета на община Созопол, не са подадени от лицето, посочено в него за заявител, респ. не са подадени от лице, имащо качеството на възложител по смисъла на чл.161, ал.1 от ЗУТ, а изготвените след датата на издаване на първото разрешение за строеж – 26.02.2018г. инвестиционни проекти и комплексен доклад, послужили за издаване на процесното разрешение за строеж, не са приложени към Заявление рег.№ УТ-2112-194/30.08.2018г. до кмета на община Созопол, подадено от пълномощник на „Алепу Вилидж " АД и няма данни как са били приобщени към административната преписка по издаване на разрешението за строеж". В тази част ОП – Бургас ще сезира компетентната прокуратура.
Констатираното от ВАП при проверката, отразеното в протеста и изразеното от наблюдаващите прокурори, участващи в производството пред Административен съд - Бургас, становище бе, че процесното разрешение за строеж е нищожен акт и като такъв, не поражда никакви правни последици и не влиза в сила. В тази връзка от Окръжна прокуратура – Бургас бяха развити и съображения, че искането за обявяване на нищожността на акт може да се предяви без ограничение във времето. Видно от акта на съда, констатациите на прокуратурата са правилни, основателни и базирани изцяло на доказателствата по случая. Община Созопол е осъдена да заплати на Окръжна прокуратура-Бургас направените съдебни разноски по делото в размер на 150 лв. Решението на съда подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
Припомняме и, че на 27.08.2020 г., с постановление на Окръжна прокуратура – Бургас бе образувано досъдебно производство по чл. 282, ал. 1 от НК затова, че през месец септември 2018 г. съответното длъжностно лице е нарушило служебните си задължения при издаване на разрешителното за строеж, с цел да бъде набавена облага за други лица, като от тези действия могат да настъпят немаловажни вредни последици.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.