сн. RAI

Мобилните телефони причиняват мозъчни тумори - това постанови миналия петък Върховният съд на Италия - първият в света, който се произнася по темата с такава категоричност. Според магистратите „използването на клетъчни телефони е доказано вредно за човешкото здраве". Очаква се това постановление да отвори вратите за поредици от дела срещу производителите на мобилни апарати и мобилните оператори.

Съдът изслуша двама експерти - онколога проф. Анджело Джино Левис и неврохирурга Джузепе Грасо. Техните заключения, приети от съда, сочат, че „има директна връзка между продължителната употреба на мобилни телефони и появата на мозъчни тумори". Двамата лекари свидетелстваха, че мобилните и безжичните телефони карат клетките в мозъка да мутират. Това става като радиовълните ги загряват на принцип, подобен на този, при който работят микровълновите печки. При повишаването на температурата в клетъчното ядро се повишава вероятността от развитие на тумори. „Всички деца, както и възрастните, които използват често мобилните си телефони, са изложени на особено висок риск", обяви пред съда г-н Грасо.

Делото бе гледано по жалба на италианеца Иноченте Марколини, бивш изпълнителен директор на компания, базирана във втория по големина град в северния регион Ломбардия - Бреша. Той настояваше да му се признае 80% инвалидност, причинена от мобилни телефони, и да му се присъди справедлива пенсия по болест.  През 2002 година му е била поставена диагноза „рак на черепно-мозъчните нерви". Туморът се развил близо до зоната, където постоянно държал телефона до ухото си. Макар че се оказал доброкачествен, заплашвал живота му, защото се намирал в близост до сънната артерия, която транспортира кръв до мозъка. Лявата част на лицето му се парализирала, появила се силна болка, която потушавал всеки ден с увеличаващи се дози морфин. Г-н Марколини твърди в иска си, че заради работата си е говорил по 5-6 часа всеки ден с мобилния си телефон. Той печели делото още на първа инстанция в родния си Бреша. Сега върховните магистрати потвърждават решението, че бившият директор е пострадал именно от използване на клетъчни телефони.

Темата за връзката между раковите заболявания в мозъка и GSM апаратите винаги е била особено деликатна заради силните позиции на големи производствени компании като Apple и Samsung. Макар че често се е обсъждала, тя рядко намира място в сериозните медии, които не искат да рискуват да загубят големите си рекламодатели от мобилния бизнес. Все пак Световната здравна организация вече е определила използването на мобилни телефони като клас „В" - канцероген, и препоръчва ограниченото им използване, особено сред децата.

След като италианските магистрати приключиха делото, проф. Левис заяви пред медиите: „Решението на съда най-после официално признава наличието на връзка. Това ще отвори не път, а цяла магистрала за повдигане на дела от потърпевши." Много други учени обаче твърдят пък, че няма връзка между онкологичните заболявания и телефоните. Те настояват, че такава връзка не е научно доказана, а няколко мащабни проучвания са се провалили в опита си да я намерят. Проф. Левис им опонира, че повечето от тези изследванията са финансирани от компании, свързани директно или задочно с индустрията за мобилни телефони и комуникации, което обяснява защо приключват без резултат.