Между 20 000 и 30 000 руски войници са били убити и ранени в битката за украинския град Бахмут от началото на миналото лято, твърдят служители на западни правителства, цитирани от Би Би Си. Епичният характер на битката е непропорционален на стратегическото значение на Бахмут, добавят те.

След повече от шест месеца тежки, ужасяващи битки, бъдещето на Бахмут все още виси на косъм. От началото на боевете около 90% от населението преди нахлуването е избягало. Този малък административен град в Донбас е пустош от разрушени сгради и дървета. Дори ако падне в ръцете на Русия - нещо, което все още може да отнеме време и не е гарантирано - Москва, казват западните служители, ще спечели малко, а ще загуби много.

За Украйна, от друга страна, битката за Бахмут е била "уникална възможност да се убият много руснаци".

Украинската армия също е платила висока цена, въпреки че западните анализатори отхвърлят цифрите, цитирани във вторник от руския министър на отбраната. В изявление на среща на висши военни, публикувано в Telegram, Сергей Шойгу каза, че Украйна е загубила 11 000 войници само през февруари.

"Безразличието на киевския режим към собствения му народ е удивително", заяви г-н Шойгу, може би умишлено обръщайки наопаки критиката на Украйна към тактиката на собствените човешки вълни, използвана широко от Москва. 

Западни служители казват, че "не признават за меродавни" числата на Шойгу. Те смятат точно обратното - че групата наемници "Вагнер", която ръководи опита на Русия да превземе Бахмут, изпитва недостиг на жива сила и оборудване.

В последната от поредица критики срещу руската армия, шефът на "Вагнер" Евгений Пригожин я обвини, че не е успяла да достави боеприпасите, необходими на компанията му, за да превземе града.

Каквото и да се случи с Бахмут, има ясна надежда сред съюзниците на Украйна, че битката е разрушила шансовете на Москва да постигне някакъв по-нататъшен значим напредък в близко бъдеще.

Един западен служител принизи битката за Бахмут до "доста малко тактическо събитие", което няма стратегическо значение "за нито една от страните". В коментарите си, публикувани в Telegram, Сергей Шойгу обаче каза, че "освобождаването на Артьомовск (руското име на Бахмут) продължава" и предположи, че това ще представлява пробив.

Според Запада обаче в момента няма признаци за по-широка руска офанзива. Генералът, отговарящ за военните усилия на Москва, Валери Герасимов, според служители на западни администрации се намира "под натиск".

"Трудно е да се види как той ще… да си върне инициативата“, смятат те.

Това не е първият път, когато западните поддръжници на Киев предполагат, че кампанията на Москва се е провалила, припомня Би Би Си. Подобни твърдения бяха направени след светкавичните контраофанзиви на Украйна миналата есен.

Факт е, че териториалните придобивки на Русия през зимата са изключително скромни. Междувременно Украйна получава нови партиди западно военно оборудване, включително танкове и други бронирани превозни средства, и прави планове за собствена офанзива, която може да започне още през май.