Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг направи по-рано необявено посещение в Киев.
Това е първото му посещение в Украйна след руската инвазия, съобщиха украински медии.
Столтенберг заяви, че алиансът ще "гарантира, че Украйна ще надделее" срещу Русия,
но не изтъкна непосредствена перспектива за членство в алианса.
"Бъдещето на Украйна е в НАТО, всички съюзници са съгласни с това. В същото време основният фокус на алианса или на съюзниците в момента е да се гарантира, че Украйна ще надделее", каза той.
Столтенберг допълни, че е важно вече изпратените в Украйна оръжия "да работят както трябва", включително да разполагат с достатъчно боеприпаси и да бъдат ремонтирани.
По думите му, въпросът за членството ще бъде поставен "високо в дневния ред" на срещата на върха на НАТО, която ще се проведе през юли във Вилнюс.
"НАТО е с вас днес, утре и толкова дълго, колкото е необходимо", обърна се Столтенберг към Украйна.
Посещението на Столтенберг в Украйна не беше обявено предварително - в съответствие с политиката, следвана от много западни служители от съображения за сигурност.
То идва 14 месеца след руската инвазия и преди очакваната украинска контраофанзива.
Украинският президент говори на общата пресконференция по време на посещението на генералния секретар на НАТО.
Той настоя Украйна да бъде поканена да се присъедини към военния съюз и да получи повече изтребители и оръжия с далечен обсег на действие.
Зеленски заяви, че срещата на върха на НАТО през юли "може да се превърне в историческа", ако Украйна получи официална покана за присъединяване.
"Време е да вземем съответното решение", допълни той.
Украинският президент поиска помощ от страна на НАТО и за "преодоляване на нежеланието" на някои държави-членки да предоставят ракети с голям обсег, модерни изтребители и бронирани машини.
БГНЕС припомня, че членовете на НАТО изпратиха на Украйна някои изтребители от съветската епоха, но въпреки молбите на Киев, все още не са обещани модерни самолети като F-16, проектирани в САЩ.
Западните поддръжници на Украйна също не са склонни да изпратят ракети с голям обсег поради опасения, че Украйна може да ги използва за поразяване на цели в Русия, което да ескалира конфликта.
Русия разглежда кандидатурата на Украйна за членство в НАТО като екзистенциална заплаха,
докато Украйна твърди, че инвазията оправдава още повече дългогодишната ѝ кампания за присъединяване към алианса.
Москва твърди, че доставките на военна помощ от НАТО за Киев са доказателство, че алиансът и Съединените щати водят скрита война срещу нея чрез Украйна.
По време на посещението на Столтенберг руските власти заявиха, че предотвратяването на присъединяването на Украйна към западния военен алианс остава една от основните цели на инвазията.
"В противен случай това ще представлява сериозна опасност за нашата страна, за нейната сигурност", подчертаха от Кремъл.