Бившият съветник на президента Доналд Тръмп, Стив Банън, получи обвинения в неуважение към Конгреса заради неявяването си да свидетелства пред комисията, разследваща събитията от 6 януари и опита на експрезидента да преобърне резултата от изборите.
Министерството на правосъдието повдига две обвинения на Банън, след като по случая се произнесе федерално гранд жури. Първото е за отказа му да свидетелства, а второто – за неподчинението да предостави документи, изискани от комисията, от която бе получил официална призовка.
Съдия е издал и заповед за арест. Очаква се обаче бившият политически съветник в Белия дом, който бе освободен през 2017 година, но остана лоялен към Тръмп, да се предаде сам в понеделник и да бъде обвинен в съда.
67-годишният Банън може да получи присъда от 30 дни до 1 година затвор, както и солена глоба. Наблюдателите обаче подчертаха още при повдигането на въпроса за предявяване на обвинения към него, че исторически погледнато в редките такива случаи тежките наказания са редки, а съдебната битка може да се проточи с години и обвиненията да срещнат много препятствия при обжалванията.
Последният път, когато министерството на правосъдието е повдигнало обвинения за неуважение, е бил през 1983 година, по време на администрацията на Роналд Рейгън. Тогава отговорност е била търсена от служителката на федералната агенция за защита на околната среда Рита Лавел, която не се явила на разпит пред подкомисия към Конгреса. Тя обаче бе оневинена от журито на процеса.
Правосъдното министерство на САЩ беше под сериозен натиск да реагира на постъпката на Банън, като критиците на евентуалното й оставяне без последствия посочваха, че това ще бъде тест за способността на специалната комисия към Камарата на представителите да накара лицата, които представляват интерес за разследването й, да сътрудничат.
Случаят е тест за ведомството под ръководството на главния прокурор Мерик Гарланд, който превърна възстановяването на независимостта на министерството от политиката в свой основен приоритет.