- На 12 април стартира 49-ото Народно събрание.
- На първото заседание народните представители полагат клетва, след което председателите на парламентарните групи правят изявления.
- Най-важната задача на новите депутати е да изберат председател на парламента.
- До момента са ясни две от кандидатурите за председател - Росен Желязков от ГЕРБ-СДС и Петър Петров от "Възраждане".
- След формирането на 49-ото Народно събрание президентът трябва да проведе консултации с парламентарните партии преди да връчи първия мандат за съставяне на правителство.
Всичко по-интересно от първото заседание следим тук.
Борисов: Да си останат сегашните министри президентът да отива да си президентства
Не е удачен ротационния принцип за председател, който предложи Василев.
Ще има ли правителство. Всички казват, че трябва да имат правителство. Всички са обединени срещу бюджета.
Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента.
"Най-важен е бюджетът. Не Борисов, А МВФ плаши, че БВП е между 0 и 1 процент.
Виждате че тези дни проявяваме търпение, внимание и диалогичност. Имаме ясно формулирани различия и ясно формулирани посоки, с които да работим заедно.
Бях изненадан, че повечето не станаха прави при влизането на държавния глава.
Радев може да се яви като обединител. Той иска да гласуваме пари - неговите министри да продължават да си харчат.
Ние можем да ги задължим като парламент да работят. Ако оставим тези министри които са в момента, имаме кабинет, имаме парламент. Това е голяма отстъпка.
Има голям шанс е да се направят поне два варианта правителство", каза Борисов.
Председател няма, първото заседание продължава поне още ден
Първото заседани на 49-то НС ще продължи и на 13 април.
Изненадващо почетният председател Вежди Рашидов обяви край на разискванията и призова депутатите да се появят утрешния ден.
Това се случи малко след края на обявената почивка.
Преди това парламентът не прие кандидатурата на Росен Желязков от ГЕРБ за председател на НС..
Гласуваха 231 депутати, за 79, против 8, въздържали се 144, предложението не бе прието.
„Възраждане“ предложи за председател на парламента Петър Петров, което също не беше прието.
За него гласуваха „за“ 37 депутати, 88 „против“, а 39 се въздържаха.
Тошко Йорданов: Гледахме ви по телевизията миналия път. Беше грозно и жалко
"Понякога е хубаво е да сме извън НС, както нас миналия парламент.
Гледахме по телевизията грозното и жалкото избиране на председател на Народното събрание.
От ИТН ще спазваме парламентаризма".
Това каза Тошко Йорданов от ИТН.
Първи опит - председател на НС няма
Росен Желязков от ГЕРБ и Петър Петров от "Възраждане" не събраха достатъчно гласове при първоначалното гласуване за председател на Народното събрание.
"Предвид невъзможността да се излъчи председател предлагаме председател на ротационен принцип. Нека има механизъм по който председателят да бъде избран на ротационен принцип между първите две политически сили" - ГЕРБ и ПП-ДБ", предложи Асен Василев, който след това поиска половин час почивка.
Вълчев: Ние от ИТН можем да носим отговорност
Ивайло Вълчев от ИТН каза, че моментът формално е тържествен, но опитът ги кара да вярват, че всички думи са излишни.
"Ние от ИТН можем да носим отговорност, точно тази отговорност ни задължава да бъдем конструктивни и да направим всичко възмножно да има правителство и да се решат кризите."
За нас е важно влизанто в Еврозоната, подчерта Вълчев.
"Проблемите не са партийни, а национални."
Нинова: Всички сме обединени в едно - да живеем по-добре
Всички сме обединени в едно - да живеем по-добре
Това обяви Корнелия Нинова от парламентарната трибуна.
"Ние от БСП пожелаваме дълъг живот на 49-то Народно събрание. Всеки един от нас се се срещал с различни хора, с различни мнения и очаквания. Но всички сме обединени в едно - да живеем по-добре. Това е нашата основна задача.
Намираме се в криза, с много проблеми. Ние трябва да ги решим - в тази зала.
Ще се съсредоточим върху пет задачи.
-Приемане на бюджет. Господин президент, направихте голяма грешка, като не ни послушахте за бюджета. Сега ще слушате г-н Борисов. Всички ще срадат от това. Сега трябва да ориентираме бюджета към спасяване на икономиката. Но не и за сметка на доходите на хората. Служебният кабинет не внесе такъв, сега трябва да поправяме тази грешката. Да се преизчислят пенсиите. Безплатни учебници и лекарства за деца. Да се подкрепи малкия и среден бизнес и общините.
-План за възстановяване.
-Борба с корупцията и съдебната реформа. Въпросът на въпросите. Във всяко населено място се говори за корупция. Прокуратурата я има само на книга. Ще подкрепим всяка такава реформа. Но докато се борим с нея, не трябва да изпускаме ежедневните проблеми на хората. По 40 души на ден карат пияни и дрогирани по пътищата. Стотици мигранти се движат по цялата страна. Държавата е разграден двор. Децата продължават да дишат райски газ. Отново ще внесем всички тези закони, за които в миналия парламент не остава време.
-Шенген. Българският народ е равен на другите народи. Приемаме като унизително отношението към България по този въпрос.
-Войната в Украйна. Ние сме за неутралитет. Не на военна подкрепа, не за жива сила. Ние сме за мира. Подкрепяме всички походи за мир. Такива имаше в много държави. Това е пътят. Колкото по-рано, ролкова по-добре. За да се изпълни всичко това - трябва работещ парламент и редовно правителство.
За две години минахме през всичко и нищо не ни се получи. От криза в криза и все по-надолу. Хората вече нямат търпение", каза Нинова.
Карадaйъ: Избирателите смятат, че нито една политическа формация не трябва да управлява самостоятелно
Лидерът на ДПС Мустафа Карадaйъ от трубуната на НС каза, че след поредните ненужни избори, днес отново всички са поставени пред изпитанния.
"Очакваше се и нямаше други предпоставки да е друго - обществтото е с почти същото недоверие към органи и институции."
"Избирателите, независимо, че гласуват за различни политически сили, са убедени, че нито една политическа формация не трябва да управлява самостоятелно.
"Нужно е да проявим отговорността, да надскочим собственото си его, партийното си его." Той подчерта, че приоритетите на обществото трябва да станат приоритети и на всички народни представители. "Да работим за Шенген и Еврозоната, за да бъде сигурно и спокойно общото ни бъдеще."
"Ние от ДПС сме открити в поставянето на проблемите и сме готови за диалог в името на гражданите. Винаги поставяме интересите на гражданите и на държавата."
„Много политически субекти се занимават повече със своите проблеми, а не с проблемите на хората“, отбеляза той.
Карадайъ подчерта: „Може ли да се направи така, че с това НС да се постигне стабилност в управлението и да се заложи на европейското развитие на страната – категорично да.“
"Обществото днес е разделено по много въпроси, но има мнозинство по отношение на Европейски стандарт."
Костадинов: "Възраждане" е заплаха за националните предатели
И в първата си реч в новото Народно събрание лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов предложи микс от лъжи, полуистини и внушения, които играят със страховете на хората - стратегия, която му донесе успех на последните и избори и партията му си подобри резултата.
"Възраждане" е заплаха за националните предатели. Това обяви лидерът на третата политическа сила "Възраждане" Костадин Костадинов от парламентарната трибуна.
"Обръщам се само и единствено към своите сънародници. Защото трябва да бъдем преди всичко българи. Времето е крайно недостатъчно за медийната вакханалия. 358 хиляди българи бяха наречени заблудени, неграмотни и какво ли още не. Тези българи обаче искат само едно - да живеем в достойна държава. Това бе наречено заплаха - да "Възраждане е заплаха, но за националните предатели", каза от трибуната Костадинов.
"Българите осъзнаваме, че можеш да лъжеш народа за известно време, но не през цялото. Тези които ни люлеят в робската люлка искат нас да ни няма.
"604 хиляди подписа събрахме за запазване на българския лев. От България и чужди държави. Нито един от Турция", посочи още Костадинов- "Възраждане" иска българските граждани да кажат дали искат да приемем еврото, затова е този референдум.
За войната в Украйна Костадинов отново повтори невярното си внушение, че България се готви да изпрати военна сила там. Но за пореден път не предложи доказателства за това. "Няма нормален българин, подчертавам нормален, който иска да вкара България в конфликта.", каза Костадинов.
"Отношенията с ЕС - постоянно ни се набива в главите, че имаме поети ангажименти към Европа. Другите държави защитават интересите си - а ние само говорим за ангажименти. И да посоча, ако един договор не може да бъде предоговорен или прекратен - не е договор а диктат."
"Управляващият повече от 33 години колониален режим се разпада пред очите ни.", твърди Костадинов - и посочи, отново без доказателства, едно от редовните си твърдения, че чужди посолства създават правителствата в България. "Имаме шанс да живеем без да ни управлява нечие посолство. Свободата и независимостта на България идват и няма какво да ги спре. От името на 358 000 свободни българи аз съм тук да кажа - ние няма да търпим. И да покажем, че можем да казваме "НЕ".
Няма да позволим на тези, които ограбиха нашите родители, да ограбят и нашите деца. Време е за "Възраждане".
Петков: Българските граждани не трябва да се чувстват като втора ръка европейци
Лидерът на Продължаваме промяната Кирил Петков очерта няколко приоритета на коалицията ПП-ДБ. Едно от тях е земеделието. "Земеделието трябва да стане национален приоритет, България има едни от най-плодородните земи."
"Искам отговорно да заявя, че е крайно време след толкова безуспешни опити, най-накрая българският парламент да започне да работи."
"Време е да запретнем ръкави и нужната инфраструктура да заработи."
Петков каза, че България не заслужава да бъде изолирана от целия ЕС. "Българските граждани не трябва да се чувстват като втора ръка европейци. Мисля, че всички осъзнаваме колко пагубно би било България да бъде отделена от Румъния, заслужаваме да се присъединим към Шенгенското пространство заедно с нея“, категоричен е той.
Петков заяви, че трябва да се приеме и механизъм по разследване на главния прокурор.
"Крайно време е да приемем закона за антикорупционната дейност. Време е да стане ясно, че всички са равни пред закона."
"Ще предложим по-високи заплати на учителите и качествено медицинско обслужване. Всичко това може да бъде постигнато без да увеличаваме данъците."
„Покачването на цените в Хърватия беше с по-малко от 1%“, каза Петков по отношение на еврозоната.
„Сигурно много българи помнят ужаса, когато не знаеха дали ще могат да изтеглят парите си от КТБ“, заяви той и посочи, че „еврото е българска валута“.
Петков заяви, че е дошло време в българската политика да се изпълняват обещанията, които се дават преди изборите.
„От ПП-ДБ стоим твърдо зад обещанията, които сме дали на нашите избиратели. Ние вярваме, че е дошло времето каквото се говори преди изборите да изпълняваме след тях“, категоричен е Петков и съобщи, че още в първите дни на този парламент ще бъдат внесени всички тези законопроекти.
„Ако правителството не се формира с първия мандат, то ние ще предложим правителство с втория мандат с тези приоритети“, обяви Петков.
ГЕРБ: Най-трудната битка е със собственото его
С вота си гражданите показаха, че кризата не може да бъде решена само от една партия.
Това каза Десислава Атанасова от ГЕРБ.
"Единственият изход от ситуацията е компромиси от страна на партиите.
От ГЕРБ знаем от опит, че най-трудната битка е със собственото его. Тази битка е по-важна от битката с актуалния политически опонент. Най-голямата ни победа беше, че не се превърнахме нито в жертва, нито в палач. Да се стремим да решаваме проблемите на обществото.
Това е най-важната задача днес".
Радев: Без съмнение, предизвикателствата към това НС са големи
"Свиках 49-ото НС в Страстната седмица с очакванията на народа за различно начало на това НС, с надеждата за смирение, диалог и разум, и с оглед на неотложните задачи за съставяне на правителство и преодоляване на изоставането в законодателната дейност."
"Без съсмнение, предизвикателствата към това НС са големи, но и без съмнение приемането на Закона за държавния бюджет е важна задача. Предстои решаването на сложно уравенение, което трябва да грантира перспективата за икономически растеж."
Радев заяви, че се надява бюджетът да бъде внесен от редовно правителство, което да се ангажира с ясни политики.
"Но ако това не стане, служебното правителство ще внесе бюджет. Но крайната дума ще бъде ваша. На 49-то НС е отредена съдбовна роля. Очаквам то да вземе важни решения. Очаквам това НС да подкрепи европейският курс, зададен от служебното правителство."
Радев каза, че от решенията на народните представители зависи просперитетът на нацията и на европейското бъдеще на България. „Крайно време е да работим за амбициозни национални цели“, заключи той.
Вежди Рашидов: "Дори в "Божествена комедия" пътят от Ада към Рая минава през Чистилището".
"Дори в "Божествена комедия" пътят от Ада към Рая минава през Чистилището".
Така почетният председател на 49-то НС Вежди Рашидов се обърна към депутатите, след като удари първия звънец.
Какво каза Рашидов - четете тук>>>
ПП-ДБ няма да предложат председател на парламента
ПП-ДБ няма да предложат председател на парламента
Това заяви Никола Минчев, бивш председател на НС и депутат от ПП
"Сега няма да предложим председател на НС, заместник обаче ще предложим”, каза Минчев.
Радев: Редно е консултациите за правителство да започнат още следващата седмица
Влизам в НС с надежда за ново начало, с дългоочакваните смирение диалог и разум, от които имаме нужда всички.
Това каза президентът Румен Радев, който пристигна пеша от президентството в НС.
"Става въпрос за задължителни действия от този парламент.
Редно е консултациите за правителство да започнат още следващата седмица", каза Радев.
Донев: Ако има редовно правителство, ще му оставим една добре функционираща държава
Народното събрание трябва да формира устойчиво мнозинство, което да излъчи ефективно правителство, което да решава най-наболелите проблеми на българските граждани.
Това заяви служебният премиер Гълъб Донев
"Партиите трябва да търсят компромиси, защото българските граждани с избора си на 2 април им казаха, че трябва да търсят компромиси", каза Донев.
"Ще оставим на редовното правителство една добре функционираща държава не само във финансовата сфера, но и в други сфери.
Българските граждани трябва да са спокойни. Всички проблеми се решават от служебното правителство, което е правителство на действието", добави още служебният премиер.
Гешев: Депутатите да осмислят лозунга "Съединението прави силата"
Главният прокурор Иван Гешев призова политиците от 49-ото Народно събрание да работят за интересите на народа.
Той посъветва всички депутати да осмислят лозунга, поставен на сградата на парламента "Съединението прави силата".
Кучето Фернанда отново посрещна депутатите на първото заседание
Кучето Фернанда отново посрещна депутатите пред Народното събрание, както направи
и на първото заседание на предишния парламент през октомври.
Този път тя не е бездомна, до нея беше стопанинът ѝ Петър Илиев.
Какво е неговото мнение за бъдещето на 49-тия парламент - четете тук>>>
Рашидов: Не мисля, че много неща са се променили
Политиката е низ от компромиси. Това е политиката.
Това заяви Вежди Рашидов, който по Конституция трябва да открие 49 Народно събрание като най-възрастния депутат.
„Всеки път очаквам да има редовен кабинет в името на хората. Но не мисля, че много неща са се променили от последния път“, каза Рашидов.
Цончо Ганев: Имаме кандидат за председател на НС. Няма да подкрепим друг
Ние сме последователни във всичко.
Нормално е да имаме кандидат за председател. Няма как да подкрепим друг, защото другите партии не защитават националните интереси.
Това обяви Цончо Ганев от "Възраждане в кулоарите на парламента".
"Няма да подкрепим и друго правителство, освен предложено от "Възраждане"", допълни той.
Пеевски: Няма смисъл да идваме тук, ако отново не можем да съставим правителство
Време е политиците да се събудят и да съставят правителство.
Защото все повече си губи смъсъла да идваме тук, ако ще продължаваме така. И да разочароваме хората.
Това обяви депутатът от ДПС Делян Пеевски на влизане в сградата на Народното събрание.
БСП гласува "въздържал се" за председател на парламента
Решение на Изпълнителното бюро и на парламентарната група БСП е да гласува въздържал се за председател на Народното събрание.
Двете основни задачи на партията са доходите на хората и опазването на мира.