Тайни микрофони, скрити в обувките записващи устройства, камери в бельото и много други способи на някогашните руски агенти са изложени на показ в САЩ. Хиляди оригинални експоната има в открития наскоро музей на КГБ в Ню Йорк. Експозицията е разположена в бивш склад на 14-а улица и е събрана от в продължение на 30 години. Тук могат да се видят още червило "Целувката на смъртта", а също и миниатюрен пистолет с калибър 4.5 мм и възможност само за един изстрел, миникамери, замаскирани в четка за обувки, даже възстановка на оригинален кабинет на чекист. Сред уникалните експонати са още портативен радиопредавател, монтиран в куфар, удобен за пренасяне и предаване на съобщения от различни места, съветска шифровъчна машина "Фиалка", наподобила принципа на немската "Енигма", вратата на арест, в който са държани "врагове на СССР". Посетителите могат да видят типичното работно място на офицер от бившата съветска тайна служба – бюрото му, лампа, документи, печати, както и да изпробват някои от интерактивните експонати – например, стола за разпити. В експозицията могат да се видят още нестандартни оръжия, а също и т.нар.
български чадър
Експозицията включва около 5000 артефакти и богат снимков материал от времето на Желязната завеса. В основата й е колекцията на литовския емигрант Юлиус Урбайтис, събирана в продължение на 20 години. Урбайтис и дъщеря му Агне са куратори на новия музей. Неговите собственици обаче предпочитат да останат анонимни, пише New York Times. „Това е Българският чадър, чували ли сте за него?“, показва Агне Урбайтис, посочвайки син чадър зад стъклена витрина. От върха му се подава тънка игла. „Това е оръжие. Натискате бутона, иглата излиза и изстрелва рицинова отрова. Тя все още е сред най-смъртоносните в света“, казва Агне и припомня, че според общоприетата теория с подобно оръжие на 7 септември 1978 г. на лондонския мост Ватерлоо е убит дисидентът Георги Марков. „Слава Богу, че това тук не е истинско“, допълва тя.
Много от експонатите са посветени на това как точно КГБ е вършило своята работа, особено наблюдението. Няколко стъклени витрини показват къде агентите биха скрили камери и микрофони: в пръстени, часовници, катарами за колан, копчета за ръкавели и дори в чинии. КГБ е основан през 1954 година и се е занимавал с външно разузнаване, контраразузнаване, оперативно-издирвателна дейност и охрана на лидерите на СССР.