Западът няма да забави темпото в този решаващ момент за борбата на Украйна да се защити, заяви министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин след срещата на министрите на отбраната на 50 държави, подкрепящи Украйна, в Рамщайн, Германия. Решение за доставка на танкове за Украйна обаче не беше взето.
„Ще продължим усилията и въз основа на напредъка, който постигнахме днес, съм уверен, че партньорите на Украйна по света са решени на това“, каза Остин.
САЩ се ангажират да "ръководят тези координирани усилия" и началото на това е последния кръг от американската военна помощ за Украйна на стойност 2,5 млрд. долара. Остин заяви, че петъчната среща е била посветена на нуждите на Украйна от противовъздушна отбрана и бронетехника и групата е "настоявала усилено" за това да се синхронизират тези дарения. Това означава всяка стъпка - от дарението до обучението, поддръжката.
Няколко държави са предложили "ключови дарения", които ще помогнат за защитата на небето и гражданите на Украйна, каза той. Франция, Германия и Обединеното кралство са дарили на Украйна системи за противовъздушна отбрана, включително система Patriot от Германия. Нидерландия също е заявила, че дарява ракети и пускови установки Patriot и обучение, каза той. Латвия и Естония също са предоставили военна помощ.
„Отбранителната индустрия трябва да задълбочи сътрудничеството срещу непровокираната агресия на Русия“, каза Остин.
Той е уверен, че групата ще остане единна и ще продължи да набира скорост в подкрепа на Украйна. Според него военните ангажименти, поети от държавите, показват, че членовете на групата "се застъпват за свят, в който правилата имат значение, правата имат значение и суверенитетът се зачита".
„Не става въпрос само за сигурността на Украйна. Става дума и за европейската сигурност, и за глобалната сигурност. Става дума за света, в който искаме да живеем, и за света, който искаме да наследят нашите деца и внуци“, заяви военният министър.
Марк Мили, председател на Съвета на началник-щабовете на САЩ, каза, че през 43-те си години в униформа "това е най-обединеното НАТО, което някога съм виждал". По думите му срещата на министрите на отбраната играе "важна роля" в подкрепа на Украйна и е "ясна, недвусмислена демонстрация на единството и решимостта на съюзническите държави". Той описа последния пакет от военна помощ на САЩ като "знак за нашия постоянен ангажимент към Украйна".
Ген. Марк Мили
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви, че Германия все още не е взела решение за предоставянето на танкове "Леопард" на Украйна, позовавайки се на германския си колега.
Министърът на отбраната на Полша Мариуш Блашчак заяви също на днешната среща на министрите на отбраната на страните, подкрепящи Киев, в Германия, че не е било взето решение за изпращане на танкове "Леопард 2" на Украйна. Блашчак каза, че все още е "убеден, че изграждането на коалиция ще завърши с успех":
"Надеждата идва от факта, че министрите на отбраната на 15 държави се срещнаха в кулоарите на днешната конференция и говорихме по тази тема“.
Запитан дали е разочарован от германската позиция по отношение на изпращането на танкове "Леопард" в Украйна, Остин отговори, че целта е била "да се осигурят възможностите, от които Украйна се нуждае, за да постигне успех в близко бъдеще". Той добави, че групата е била "доста успешна" в постигането на тази цел. Той посочи също, че Германия е изпратила превозни средства Marder, и описа пакета от военна помощ, изпратен на Украйна, като "много, много способен".
„Наистина вярвам, че той ще даде възможност на украинците да бъдат успешни в бъдеще. Това не зависи от една-единствена платформа, това е комбинирано усилие за въоръжаване, което обединихме и което наистина вярвам, че ще им предостави най-добрата възможност за успех“, каза той.
Министърът на отбраната на САЩ сподели клип, на който се среща с украинския си колега Олексий Резников по време на срещата на десетки министри на отбраната във военновъздушната база Рамщайн в Германия.
„Съюзниците на Украйна "стоят рамо до рамо", за да подкрепят Киев“, написа той.
На свой ред Резников благодари в Туитър на Остин, на президента Джо Байдън и на американския народ, след като Пентагонът обяви поредния пакет военна помощ за Украйна на стойност 2,5 млрд. долара. Пакетът не включва танкове, като вместо това САЩ заявиха, че ще изпратят на Украйна 90 бойни машини Stryker и още 59 бойни машини Bradley, в допълнение към стотици хиляди боеприпаси.
Страните от НАТО трябва да попълнят запасите си от оръжия и боеприпаси възможно най-скоро, като този въпрос ще бъде повдигнат на срещата на министрите на отбраната през февруари, заяви генералният секретар Йенс Столтенберг по време на срещата на контактната група за Украйна във военната база на САЩ в Рамщайн, Германия.
"Генералният секретар заяви, че съюзниците от НАТО трябва да ускорят производството на оръжия и боеприпаси и бързо да възстановят запасите си. Той заяви, че алиансът работи в тясно сътрудничество с промишлеността, за да отговори на тези нужди. Това ще бъде важна точка от дневния ред на срещата на министрите на отбраната на НАТО, която ще се проведе през февруари", се казва в изявление на пресслужбата на НАТО.
В същото време Столтенберг се застъпи за по-нататъшни доставки на оръжие за Киев, опасявайки се от предполагаеми "нови офанзиви" от страна на Русия.
Председателят на Съвета на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили заяви, че за Украйна ще бъде "много, много трудно" да "изхвърли с военна сила" руските сили от всеки сантиметър от окупираната територия. Той допълни:
„Това, което би могло да се случи, е продължителна отбрана, стабилизираща фронта, което ще зависи от доставката на военно оборудване, което Западът изпраща на Украйна, и обучението“.
Мили каза още, че е възможно Украйна да проведе "значителна" тактическа настъпателна операция, за да освободи колкото се може повече украинска територия.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.