Украйна ще успее да възвърне териториите си в дългоочакваната контраофанзива, убеден е генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, предаде АФП. Съюзниците на Киев обещаха непоколебима подкрепа на ключовата среща във формат "Рамщайн".
Представители на около 50 държави се срещнаха в Германия, за да разгледат "всички различни възможности, системи и доставки, от които украинците се нуждаят, за да могат да отвоюват повече територии".
"Убеден съм, че сега те ще бъдат в състояние да освободят още от земите си", заяви Столтенберг пред журналисти, когато бе попитан дали Киев разполага с всичко необходимо, за да осъществи успешно контранастъпление.
Генералният секретар на пакта се включи в разговорите във военновъздушната база "Рамщайн", след като в четвъртък пътува до Киев, където се срещна с президента Володимир Зеленски, който призова западните съюзници да изпратят повече изтребители от западен тип и ракети с далечен обсег, за да помогнат за отблъскването на руските войски.
Столтенберг призна, че е необходимо да се обсъдят "нови платформи" за подкрепа, тъй като битката продължава вече втора година. Той също така подчерта необходимостта да се гарантира, че вече доставените оръжия продължават да работят ефективно, имайки предвид доставката на резервни части и муниции.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, който е домакин на разговорите в "Рамщайн", също заяви, че на масата са поставени три ключови въпроса - "противовъздушна отбрана, боеприпаси и помощни средства" - препратка към логистичната подкрепа.
"Нашата подкрепа за силите на свободата в Украйна е силна и истинска", каза той, "...Ще подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо."
Европейският съюз вече е осигурил обучение на 16 000 украински военнослужещи и е изпратил различни видове боеприпаси, включително ракети, на стойност 600 милиона евро, написа от своя страна в социалните мрежи ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел.
"В Контактната група за помощта за Украйна представих актуална информация за военната подкрепа на ЕС. Над 16 000 украински войници вече са обучени. Доставени са боеприпаси и ракети на стойност над 600 млн. евро", заяви Борел, който участва в срещата на Контактната група по въпросите на отбраната на Украйна в авиационната база "Рамщайн".
Освен това Борел съобщи, че работата на държавите-членки на ЕС "по съвместните оръжейни поръчки продължава", като изрази надежда, че тя ще гарантира "победата на Украйна".
По-рано стана ясно, че между някои страни от ЕС и Франция съществуват разногласия относно това как да бъдат заделени двата милиарда евро, отпуснати от Европейския механизъм за мир (ЕМП) през март, за закупуване на повече боеприпаси за Украйна. Франция настоява договорите за закупуване да бъдат разпределени основно между военните производители в рамките на ЕС, докато противниците на тази идея искат поръчките да бъдат отворени за всички държави по света, включително и за САЩ.
Противовъздушна отбрана
В четвъртък Зеленски поиска помощта на НАТО за "преодоляване на нежеланието" на някои държави членки да предоставят ракети с голям обсег, модерни изтребители и бронирани машини. Членовете на НАТО изпратиха на Украйна изтребители от съветската епоха, но се въздържаха от изпращането на по-модерни модели, като например търсените от Киев F-16, проектирани в САЩ.
Въпреки това съюзниците предоставиха на Украйна противовъздушни ракети. По-рано през седмицата Киев заяви, че е получил първата пратка от системите "Patriot", считани за едни от най-модерните американски системи за противовъздушна отбрана. Западните партньори подкрепиха Украйна с доставки на модерни бойни танкове, артилерия и куп други оръжия, за да помогнат за отблъскването на руското нахлуване.
"Няма да се откажем", заяви германският министър на отбраната Борис Писториус след разговорите.
Обучението на още 100 украински войници за работа с произведените в Германия танкове "Леопард 1" ще започне в събота, каза той. Берлин, заедно със съюзниците си от Дания и Нидерландия, ще започне и доставката на "до 80" танка "Леопард 1" от средата на тази година, добави германският министър.
Офертата на НАТО
По време на посещението на Столтенберг в Киев ръководителят на НАТО беше притиснат по темата за присъединяването на Украйна към алианса. Той обаче подчерта, че това не е непосредствен приоритет.
"Всички съюзници от НАТО се съгласиха, че Украйна ще стане член на НАТО, но основният фокус сега, разбира се, е върху това как да се гарантира, че Украйна ще надделее", каза той днес по време на срещата в "Рамщайн", "Без суверенна, независима Украйна няма смисъл да обсъждаме членството."
Ръководителят на НАТО съобщи, че алиансът проучва "многогодишна програма за подпомагане на Украйна да премине от стандартите и доктрините за оборудване от съветската епоха към стандартите и доктрините на НАТО".
Реакцията на Москва
Москва реагира с гняв на последната съюзническа среща в "Рамщайн", като руското външно министерство заяви, че действията на Запада в подкрепа на Украйна "потвърждават прякото им участие в конфликта и планирането на военните операции".
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също така обвини НАТО, че се опитва да "погълне и въвлече Украйна в алианса", като отбеляза, че Русия е имала право да "започне тази операция", за да гарантира сигурността си.