Повече от 40 държави са готови да се откажат от използването на въглища след обещание, поето на срещата на върха COP26 за климатичните промени в Глазгоу, съобщи британското правителство.
Големите потребители на въглища, включително Канада, Полша, Южна Корея, Украйна, Индонезия, Виетнам и Чили, са сред тези страни. Но някои от най-зависимите от въглища държави като Австралия, Индия, Китай и Съединените щати не са поели подобен ангажимент.
По-големите икономики, подписалите споразумението се ангажират да преустановят постепенно използването на въглища в страната за производството на електроенергия не по-късно от 2030 г., а по-малките до 2040 г.
Горенето на въглища дава най-голям принос за климатичните промени. Слагащите подписите си под това споразумение поемат ангажимент да прекратят всички инвестиции в нови проекти с използване на въглища както у дома, така и в чужбина.
Споразумението се подкрепя и от над 100 световни организации и финансови институции, а големи банки се съгласиха да не финансират каменовъглената индустрия.
Британският министър на енергетиката Куази Куартенг заяви, че „се вижда краят на въглищата“.
Въпреки напредъка в намаляването на използването на въглища глобално, през 2019 година около 37% от произведеното електричество се дължи на въглищата.