Срещата на Г-20 в Кашмир по въпросите на туризма започна при строги мерки за сигурност, тъй като Ню Делхи се опитва да създаде имидж на нормалност в региона, който от десетилетия е разтърсван от насилие, предаде АФП. По-рано Китай и Пакистан осъдиха провеждането на събитието в спорната територия с преобладаващо мюсюлманско население, която е разделена между Ню Делхи и Исламабад, които претендират за контрол върху нея в цялост.
През десетилетията в резултат на въстания, целящи независимост или сливане с Пакистан, са убити десетки хиляди цивилни, войници и бунтовници. Индия иска да покаже, че това, което официалните лица наричат "нормалност и мир", се завръща в региона, след като Ню Делхи отмени ограничената му автономия през 2019 г. и пое директен контрол, налагайки продължителна блокада.
Несъгласието е криминализирано, а медийните свободи и обществените протести - ограничени, което според критиците е драстично нарушаване на гражданските свободи от страна на индийските власти. Индия се е справила с бунтовниците в региона, въпреки че млади мъже продължават да взимат оръжие, а годишният брой на жертвите, който някога достигаше хиляди, бележи тенденция към намаляване, като през миналата година броят на загиналите е 253.
Ню Делхи се опитва да насърчава туризма в региона, където се намират впечатляващи планински пейзажи, а приветствените табели на летището го обявяват за "рая на земята". Миналата година повече от един милион индийски граждани са посетили забележителностите за радост на местните туристически фирми.
Миналата седмица полицията съобщи, че сигурността е засилена, "за да се избегне всякаква възможност за терористична атака по време на Г-20", а днес на множество места в града бяха разположени войници и бронирани автомобили. Много контролно-пропускателни пунктове, заградени с метални мрежи и бодлива тел, бяха демонтирани през нощта, а някои тежковъоръжени полицаи стояха скрити зад рекламните пана на Г-20, което изглеждаше като опит да се сведе до минимум видимостта на силите за сигурност.
Тридневната среща се провежда в добре охраняван комплекс на брега на езерото Дал в Сринагар. Един от жителите описа ситуацията като "просто фасада", пред АФП. Стотици хора са задържани в полицейските участъци, а хиляди, включително собственици на магазини, са получили обаждания от служители, които предупреждават да не се допускат "признаци на протест или проблеми", заяви високопоставен служител.
За да посетят Кашмир, чуждестранните журналисти се нуждаят от специално разрешение, което в много случаи не получават, въпреки значението на срещата на Г-20.
Разрешенията са валидни само за отразяване на самото събитие и са ограничени в рамките на града-домакин. От притежателите на акредитации се изисква да не "разпространяват антииндийски тези", нито да посещават "места, засегнати от терористи, без предварително разрешение".
Индия е председател на Г-20 за 2023 г. и е планирала над 100 срещи в цялата страна. Двама министри от индийското правителство ще присъстват на срещите в Сринагар, но няколко западни държави изпращат само местни дипломатически служители.
Китай, член на Г-20, който е във военно противопоставяне с Индия по протежение на тяхната граница в района на Ладак, отказа да присъства, а от Турция и Саудитска Арабия не се очакват делегации. Пекин не участваше и в предишни срещи на Г-20 в Ладак и в Аруначал Прадеш, за които твърди, че са част от Тибет.
Пакистан, който не е член на Г-20, контролира по-малка част от Кашмир и обвини Индия в "арогантност" и нарушаване на международното право чрез провеждането на туристическата среща на тази територия, което предизвика остра реплика от страна на Ню Делхи.