сн.: Николай Кръстев
На 19 август съдия Мими Цанков от имиграционния съд в Денвър, Колорадо, решава да спре делото за депортация на мексиканка, женена за жена, в щата Айова. Тя насрочва ново за януари, когато да разгледа молбата на чужденката за зелена карта, след като вече е в едно семейство с американка. Засега федералните власти не признават еднополовите бракове. Само ден преди това обаче делото нямаше да завърши така. На 18 август администрацията на Барак Обама излезе с нова политика, която спира депортациите на определени групи нелегални имигранти, които нямат криминално досие. BG VOICE първи и единствен писа за тази промяна.
Според ново разпореждане на шефа на имиграционните власти (USCIS) Джон Мортън (т.нар. The Morton Memo) сега прокурори, съдии и имиграционни служители ще имат възможност да използват т.нар. prosecutorial discretion (прокурорска преценка), когато разглеждат делата за депортиране.
» Виж The Morton Memo тук (pdf) »
"Специална комисия ще преразгледа всички дела за депортиране", обясни на специална пресконференция в Чикаго конгресменът Луис Гутиерес (демократ от Илинойс). BG VOICE беше единствената българска медия на събитието. Според инструкциите на секретаря по националната сигурност Джанет Наполитано тези, които не са извършили престъпления, няма да бъдат принудени да напуснат страната. Така ресурсите на властите ще бъдат насочени по-пълноценно към техните „най-високи приоритети". Към момента в съдилищата висят около 300 000 дела за депортация.
Конгресмен Гутиерес иска да предупреди всички, които може да станат жертви на реклами и фалшиви обещания от нелоялни адвокати.
"Това не е амнистия
не е някаква програма, в която може да се запишете", обясни той. Новата политика на Белия дом не представлява промяна в законодателството и не дава възможност за промяна в статута, нито спира властите да арестуват и депортират хора без документи, коментира и правният експерт на BG VOICE адвокат Кристина Крилчев. The Morton Memo не отменя т.нар. програма secure communities, с която се проверява легалният статут на всеки, който е арестуван, нито щатските антиимиграционни закони.
Според Гутиерес нелегалните не бива да търсят възможности да се поставят в процедура по депортиране с фалшивата надежда за разрешителни за работа или легализиране. Т.нар The Morton Memo не дава такава възможност. „Ако в момента сте в процедура по депортиране, потърсете вашия конгресмен, свещеник или помощ от имигрантска организация, за да бъде преразгледано вашето дело. Всеки случай ще се разглежда индивидуално", обясни конгресменът. Чисто юридически, когато съдът спре процедурата по депортация, човекът остава в правен вакуум, защото не получава легален статут.
Ето кои са основните фактори, които ще водят до позитивно решение, според The Morton Memo:
• Времето, прекарано в САЩ, особено това в легален статут;
• Кога и как е дошъл в страната имигрантът;
• Образование в САЩ или служба в армията, националната гвардия и друга подобна служба на имигранта или негов роднина;
• Криминално минало на имигранта и дали е заплаха за националната сигурност;
• Дали има роднина американски гражданин, дете, родено тук, и какви връзки има в местната общност.
Още доста фактори и особености има в меморандума, който може да намерите на нашия интернет сайт www.BG- VOICE.com.
Според висш представител на администрацията около 79% от делата са срещу хора, които нямат криминално минало, а просто са влезли или останали в страната нелегално. Една от групите, които ще спечелят най-много от новата политика на Белия дом, са децата на имигрантите без документи. Приемането на т.нар. DREAM Act от Конгреса продължава да изглежда несигурно. Този закон предвижда път към гражданство за тези деца, ако завършат колеж или се запишат в армията. „Няма смисъл да използваме нашите ресурси за хора с нисък риск за националната ни сигурност - като деца, които са доведени тук много малки и не познават друг дом освен САЩ", каза преди седмица Наполитано.
Вече десетки дела за депортация в цялата страна са спрени, след като новата политика на държавната администрация беше обявена.
Според новите разпоредби, част от имигрантите, чиито дела са решени с отмяна на екстрадирането, ще могат да кандидатстват за разрешително за работа и други ползи. Как ще става това засега не е ясно. Другата седмица предстоят още срещи на конгресмен Гутиерес с шефа на USCIS Джон Мортън, адвокати и прокурори. Резултатите ще бъдат съобщени на специална среща с имигрантските общности в Чикаго в началото на септември и екип на BG VOICE ще бъде там, за да ви съобщи последната информация по темата.
Най-добрият съвет за сега е - ако имате дело за депортация, потърсете веднага вашия адвокат, дайте му тази статия и копие от The Morton Memo, което може да намерите на нашия сайт. Много от юристите все още не са запознати детайлно с тази нова политика на администрацията.
Съдат спря антиимграционния закон в Алабама Федерален съдия временно спря влизането в сила на новия анти-имиграционен закон в щата Алабама. Съдията обяви, че има нужда от още време да реши дали законът е конституционен. Белият дом, про-имигрантски сдружения и църковни групис са против новия нормативният акт. Законът е един от най-строгите в страната и за сега няма да се изпълнява. Съдията каза, че ще се произнесе до 28 септември, но не даде мнение дали текстовете не противоречат на Конституцията. Подобни актове бяха приети в Аризона, Юта, Джорджия и Индиана и федерални съдилища в цялата страна блокираха целите или части от текстовете им с мотива, че противоречат на основния закон на страната. Нормативният акт в Алабама изисква от училищата да проверяват статута на учениците, но не забранява на нелегалните да посещават държавни школа. Законът превръща в престъпление помагането на нелегалните с превоз, работа или квартира. Текстовете разрешават на полицията да арестуват тези без документи дори при спиране за превишена скорост или друго пътно нарушение. |