Трънков джин, смятан за една от най-типичните британски алкохолни напитки, вече се произвежда и от Бъкингамския дворец, но част от суровините идват от България, писа "Дейли Телеграф". Причината била, че качеството на британските трънки не съответствало на изискванията. Buckingham Palace Sloe Gin е по-скоро ликьор, защото е с 26% алкохолно съдържание. Той има характерен червен цвят и силен плодов аромат, защото се приготвя със сливи, червени боровинки, карамфил и черни череши. Сладост добавят марципан, лека горчивина - цитрусови плодове, а се усещат и нотки на хвойна и джинджифил. Произвежда го Barsham Brewery в Северен Норфолк, където се прави и кралската Sandringham бира, но се оказало, че британските трънки в рецептата не отговарят на изискванията "като количество и качество". Говорителка на Royal Collection Trust казва, че използват цели плодове, а не концентрат от тях, т.е. трябва да съответстват на най-доброто качество, поради което се наложил внос от Източна Европа.
Last year they announced a Buckingham Palace gin and now the @RCT has launched a Sloe Gin. They suggest trying a Sloe Royale; Sloe Gin topped with bubbly and garnished with berries or orange peel. All profits from the sales go to @RCT pic.twitter.com/pVbXWgP8K3
— Victoria Murphy (@byQueenVic) May 4, 2021
Местен производител твърди пред изданието, че обяснението от двореца е "абсолютен нонсенс", защото храстът трънка (Prunus spinosa) давал навсякъде по света едни и същи по размер плодове с диаметър около 1 см. "Това не е розов храст с безброй варианти. Масово ги берат и замразяват в България. Всеки, който ги внася, го прави, за да пести разходи, понеже те ги продават с тонове и много по-евтино", допълва той. На сайта на производителя на кралския джин има и препоръчителна рецепта за коктейл Sloe Royale: 25 мл от Buckingham Palace Sloe, малко шампанско или газирано вино и украса от пресни горски плодове или кора от портокал.