Световните фондови пазари се сринаха в сряда, след като агенция Fitch намали кредитната оценка на Съединените щати, позовавайки се на нарастващото бреме на федералния дълг и "ерозията на управлението". Решението на Fitch от вторник вечерта да понижи рейтинга на Съединените щати от ААА на АА+ предизвика пламенна реакция от страна на администрацията на Байдън.

Министърът на финансите Джанет Йелън окачестви хода на Fitch като "напълно необоснован", наричайки го "озадачаващ в светлината на икономическата сила, която виждаме в Съединените щати". Основните индекси на Уолстрийт се понижиха, като S&P 500 завърши със спад от 1,4%. Европейските пазари затвориха със загуби от над един процент.

"Пазарните участници вече се бореха с натрапчивата идея, че фондовият пазар е изкупен в краткосрочен план и му предстои отдръпване", заяви пазарният анализатор Патрик О'Хеър в Briefing.com.

Понижаването на рейтинга често означава, че за правителството става по-скъпо да взема заеми, но статутът на държавните облигации на САЩ (Treasuries) като високоликвиден безопасен актив всъщност доведе до спад на доходността им веднага след съобщението. По-късно, по време на търговията, доходността на 10-годишните облигации се повиши, което според търговците това се дължи по-скоро на очакванията за по-големи обеми на заемите в САЩ, отколкото на понижаването на рейтинга от страна на Fitch.

Понижаването на рейтинга "променя малко в по-широк план"

Стивън Инес, управляващ съдружник в SPI Asset Management, заяви, че понижаването на рейтинга "едва ли ще доведе до значителна разпродажба на държавни ценни книжа или до голяма промяна в поведението на инвеститорите, най-вече защото инвеститорите са преживели подобно понижение от S&P през 2011 г. и са останали невредими".

Майкъл Хюсън, главен пазарен анализатор в CMC Markets UK, се съгласи, че въздействието ще бъде минимално.

"Загубата на рейтинга е пагубна от политическа гледна точка, но не променя почти нищо в по-широк план, когато става въпрос за инвестиционната способност на САЩ в сравнение с други държави", каза той, "Не е по-безопасно да се инвестира в Китай или в някоя друга страна в Европа, включително като се има предвид политическата стабилност."

Понижаването на рейтинга е следствие от дългия и продължителен спор между републиканците и демократите по-рано тази година относно повишаването на тавана на заемите на САЩ, което подхрани страховете от опустошителен фалит на най-голямата икономика в света. Макар че в крайна сметка бе постигната сделка, сагата разтърси пазарите и засили усещането за дългогодишна безизходица в Капитолия, която доведе до блокиране на правителствените механизми. В интервю за Си Ен Би Си старши директорът на Fitch Ratings Ричард Франсис посочи "доста стабилното влошаване на управлението през последните няколко десетилетия" в САЩ.

Сред елементите, които той изтъкна, е 6 януари, визирайки датата през 2021 г., когато поддръжниците на Доналд Тръмп щурмуваха Конгреса в опит да предотвратят удостоверяването на изборната победа на неговия съперник Джо Байдън.

Други фактори, допълни той, включват "постоянното бръщолевене около тавана на дълга" заедно с неспособността на републиканците и демократите да генерират "смислени, дългосрочни решения" по фискалните въпроси, свързани с програми като социалното осигуряване и здравеопазването.