Светът вече е има ваксинини против коронавирус. Но докато успее да се ваксинира, всички начини да спрем или облекчим симптомите на опасния вирус са добре дошли. Особено в момент, когато освен втора вълна на разпространение на коронавируса, вече се появи и сезонният грип. Учени от Университета в Улм, Германия, установили, че сокът на някои растения, а също и зеленият чай, могат да са полезни в борбата и с коронавируса, и с грипа. Става въпрос за сока от нар и арония и за зеления чай, които са известни със своите противовирусни свойства. Немските учени установили, че след пет минути обработка със сок от арония активността на коронавируса се понижава с 96%, а на грипа - с 99%. При въздействието на зелен чай и сок от нар активността се понижава с 80%. Както отбелязват учените, първоначално респираторните вируси се натрупват в областта на носоглътката, откъдето впоследствие се разпространяват в целия организъм. Ако ги потиснем в началото, можем да смекчим симптомите им, да попречим на разпространението им по дихателните пътища, а и да намалим възможността от предаване от човек на човек. Сокът от арония и нар, а също и зеленият чай, имат противовирусни свойства по отношение и на двата вируса, а промивката – гаргарата - на устата с посочените течности може да намали вирусния товар в устната кухина.
За здраво сърце и добра памет
Сокът от нар, който се добива от малките семена на екзотичния плод, е определян за един от най-здравословните сокове с изключителни ползи върху човешкото здраве. Сладката рубиненочервена течност по естествен начин повлиява възпаления, висок холестерол, високо кръвно налягане, има силно антиоксидантно и противовъзпалително действие. Тъй като сокът от нар е толкова добър за кръвното налягане, не е изненадващо, че тази вкусна напитка е отлична и за здравето на сърцето. Проучвания показват, че сокът от нар подобрява паметта. Приемът на една чаша на ден значително подобрява маркерите на словесната и визуалната памет. Наровете са известни и с противовъзпалителните си способности. Едно непретенциозно, красиво и
богато на лечебни свойства
растение е красивата арония. Тя представлява скромно 2,5-метрово дръвче, а на вкус може да ви се стори доста стипчива. Не е най-подходящо да се консумира директно, но този плод е чудо на природата, което може да се трансформира в ароматен сок или сироп с чудесен вкус, както и да се стрие на прах. Има общо укрепващо и хидратиращо действие, подобрява тонуса на кръвоносните съдове, очиства организма от токсини и шлаки, благодарение на съдържанието на пектин. От дълги години зеленият чай е световноизвестна и обичана от всички топла напитка. Произхожда от Китай, където вече повече от 2000 г. е втората по значимост течност след водата. Зеленият чай има много благоприятни ефекти върху здравето, които се дължат на състава му. Първично ефективни са съдържащите се в него катехини и антиоксиданти, наречени полифеноли, както и тяхната най-честно срещана група съединения – флавоноиди. Те са полезни за почти всеки орган в тялото.
Предпазват сърцето и нервната система
борят се срещу затлъстяването, освен това са антиканцерогенни, антидиабетични, помагат на черния дроб и на кръвоносните съдове. Подпомагат имунитета и действат противовъзпалително, намаляват прогресията на атеросклерозата, метаболитния синдром, диабета, наднорменото тегло и др.
Катехините на зеления чай носят също много ползи за здравето по отношение на имунитета. Някои проучвания показват, че те могат да унищожават бактериите и да потискат вируси - като например грипния вирус. Така консумацията на зелен чай предотвратява риска от заболявания и от инфекции.