Константин Николов
За повечето българи в България, но и за немалко, живеещи в Чикаго, щатът Канзас (пощенски код KS) е тотално непознат. Което прави всяка инвестиция, идваща буквално от центъра на САЩ, повече от интересна. Именно такова е и решението на местния предприемач от град Ленекса Реджи Чандра – да открие през миналата година развоен център в София за компанията си за интелигентни светофарни системи Rhythm Engineering. Днес в „Ритъм инженеринг–България" работят около 20 програмисти и специалисти, които са основна част от продуктовите разработки на фирмата. „Основната мисия още от създаването ни през 2006 г. е да помагаме на хората да достигат до крайната си дестинация по най-безопасния и бърз начин." В началото си преди 12 години Rhythm Engineering e типична стартираща компания. Началото дава в местен стартъп инкубатор самият Чандра – дипломиран инженер по трафика. Той ясно разбира, че системите за контрол на движението са остарели и разчитат на модели отпреди десетилетия. Според него 70-80% от светофарите в САЩ не са синхронизирани, защото на практика използват ръчно броене на превозните средства и не се адаптират спрямо моментното натоварване на пътя. "Но фиксираният модел на трафика вече е отживелица, защото постоянно има различни събития, които не подлежат на моделиране", казва Чандра. Така той започва да работи върху използването на повече технологии в целия процес. Постепенно фирмата му разработва цялостно решение – InSync, включващо камери, радари, сензори и софтуер за анализ на трафика. То използва алгоритми, които се адаптират спрямо натовареността и движението и така контролират светофарните уредби далеч по-ефективно. „През годините технологиите се развиха, но не и управлението на трафика. Нашето решение всъщност дигитализира процеса чрез използването на машинно самообучение и изкуствен интелект. Използваме радари, камери и различни сензори, които анализират трафика в реално време. И решението ни разглежда отделните превозни средства, независимо дали кола, камион или колело", казва Чандра.
Според Чандра днес продуктите на компанията присъстват на над 2750 кръстовища в САЩ и Канада и различни изследвания показват, че те спомагат за ограничаване на един на всеки три пътни инцидента. „Вредните емисии са намалели с 20% на местата, където се въвежда нашият продукт", допълва основателят на Rhythm Engineering. Фирмата вече работи с всички големи агенции по транспорта в Пенсилвания, Флорида, Вирджиния и други щати, общо в над 180 града в 31 щата. Внедряването може да струва между 30 и 40 хиляди долара на кръстовище в зависимост от инсталирания хардуер, като компанията продава през посредници. Фокус са американският и канадският пазар и засега няма планове за продажби в други държави извън Северна Америка. За сметка на това българският екип е в центъра на разработките на компанията. За малко повече от година компанията успя да привлече около 20 специалисти, основно разработчици. „Екипът ни е 30-35 души в САЩ и 20 в България. В София се занимаваме основно с развойна дейност. Един от продуктите ни тук е уникален – за свързани коли, които комуникират със светофарната система. Тестваме съвместно с транспортната администрация в САЩ. Той ще позволява на пожарни и други коли да контролират бързината на движението. В София работим и върху радарна оптимизация, за да можем да следим всяко превозно средство", казва Чандра. За последните 12 месеца фирмата е инвестирала около 1 млн. лв. в София. В момента продължава набирането на нови разработчици, като има 7-8 отворени позиции, казва той. Изборът на България за развоен център е донякъде плод на случайност. Преди години Реджи Чандра е поканен да се присъедини към борда на Американския университет в България и когато идва тук, разбира, че страната има голям брой квалифицирани специалисти. Така той започва да се оглежда за възможности за инвестиции тук. В момента той разширява дейността и към сферата на маркетинга, като идеята му е да помага на местни стартиращи компании да продават по-лесно. Приходите на българското дружество „Ритъм инженеринг–България" за 2017 г. са 631 хил. лв., но това е малко условно за дейността тук, тъй като реално от страната не се извършват продажби. Официални данни за непубличната Rhythm Engineering в САЩ няма, като според платформата Global Factiva оборотът за миналата година на фирмата е бил 4.3 млн. долара. Засега продажби на продуктите на Rhythm Engineering в България и въобще в Европа не са предвидени, като Чандра посочва, че причините са особеностите на местните пазари. Той все пак уточнява, че в бъдеще компанията му може да предостави решенията си за тестване в София или друг български град. Според него продуктите на фирмата могат лесно да намалят вредните емисии по българските кръстовища дори с 40%. Чандра казва, че софийският екип е много важен за бъдещето на компанията, и смята, че специалистите тук са на световно ниво. „А кодът, който ние пишем, спасява животи", завършва създателят на Rhythm Engineering.
Как стартирахте компанията?- Сам започнах през 2006 г. През 2008 г. настъпи кризата, набрах 250 000 долара финансиране в Рунд А, през 2011 г. откупих обратно дела на инвеститора. Компанията ни расте всяка година органично.
А как се озовахте в България?- Помолиха ме да се присъединя към борда на АУБГ и когато дойдох тук, разбрах, че има доста голям брой квалифицирани хора. Аз съм сериен предприемач и затова постоянно обикалям света и оглеждам за възможности. Според мен аутсорсингът е легална форма на човешки трафик – някой някъде другаде по света има идея, а тук предоставяте само тела за постигането на тази цел. Безсмислено е за град с толкова таланти като София да залага на такъв бизнес, тъй като има потенциал за нещо по-голямо. За мен София е точно като Калифорния преди Златната треска – има толкова много възможности тук.