Руски войници в Сирия. Снимката е от профила на единия от тях във фейсбук
България забрани на 8 септември прелитането над страната на руски самолети на път за Сирия, но Русия си избра маршрути над Иран и Ирак и продължи доставките си - на хуманитарна помощ, както твърдеше първоначално в искането си до българското външно министерство, но и на военна техника и обслужващия я персонал. Решението на България е било предизвикано от „основателните съмнения", че се пренасят оръжия за режима на Башар Асад.
Москва първоначално поиска обяснения. „Ако някой, в този случай нашите гръцки и български партньори, има някакви съмнения, трябва, разбира се, да обясни какъв е проблемът, заяви пред Интерфакс руският заместник-министър на външните работи Михаил Богданов. Ние съобщаваме за къде летят нашите самолети, каква е целта и товарът им и преди никога не сме имали никакви проблеми."
Ясно е, че и сега Русия няма никакви проблеми с доставките за Сирия, тъй като въздушни коридори - колкото си поиска. „Първоначално администрацията на Барак Обама се надяваше, че е попречила на усилията за прехвърляне на оръжия и военен персонал към Сирия, след като членката на НАТО България обяви, че е затворила въздушното си пространство за руските самолети. Но Русия бързо пренасочи полетите им над Иран и Ирак", коментира в. „Айриш таймс". Все пак Москва има проблем поради първоначалните си твърдения за доставка на хуманитарни пратки - самолетите й наистина транспортират оръжие и военни експерти: „Имало е военни доставки, те продължават и ще продължат и в бъдеще, призна външният министър Сергей Лавров, цитиран от руските информационни агенции. - Те неизбежно се придружават от руски специалисти, които настройват оръжията и обучават сирийските военни как да ги използват."
Проблем има и българската дипломация. В декларацията на ведомството от 8 септември се казва, че „българското Министерство на външните работи самостоятелно е взело това решение (за забрана на полетите - б.р.). Ключовата дума тук е „самостоятелно". Но как да е самостоятелно, след като на тази тема „Ню Йорк таймс" цитира следното изявление на говорителя на Държавния департамент Джон Кърби: „Окуражихме нашите съюзници и партньори да задават трудни въпроси на Русия за нарастващото й военно разполагане в Сирия." Освен това в днешна България самостоятелните решения се вземат единствено от премиера Бойко Борисов. Ето какво разказа той на 13 септември по темата за руските полети, цитиран от Медиапул. „Преди няколко дни имах едно действително много върховно изпитание. Една нощ, в която министърът на отбраната и шефът на Генералния щаб предадоха, че има план за полети на руски военни самолети през нашата територия. Много е ясна военната ни доктрина, ясна е нашата задача да охраняваме южния фланг на НАТО. Ясно е разписано какво трябва да направят нашите пилоти. Трябваше да се вземе решение как да постъпим в този момент. Началникът на щаба чакаше заповед. Дилемата беше дали да изпълним това, което имаме като поет ангажимент, с ясното съзнание, че на другия ден трябва да събираме останки от хора и самолети по Черно море. Не мога да допусна такова нещо. Разпоредих, ако се наложи, да ги пропуснем, с ясното съзнание, че не изпълняваме своя ангажимент, но ми се видя по-лесно да се разбера с натовските партньори, отколкото да изкарват с ковчези пилоти."
За какъв самолет става дума? Американски анонимен източник съобщи на „Ню Йорк таймс", че през първия уикенд на септември, преди забраната на българското МВнР, „руски военнотранспортен самолет, вероятно модел на Илюшин, е прелетял над България и Гърция и е закарал руски военни експерти" в сирийското пристанище Латакия.
Същевременно това, което София премълча, Гърция сама си го призна. Тамошното външно министерство обяви, че е било притиснато от Вашингтон да затвори въздушното пространство на страната за руските самолети. След ден колебание гърците отказаха да изпълнят молбата и пуснаха руснаците. Те обаче така и не можаха да се възползват от позволението, тъй като вече бяха сюрпризирани с отказ от София.
И така, след като малка България бе заобиколена от Русия в първата й голяма военна намеса в Близкия изток от десетилетия насам, напрежението между Москва и Вашингтон нарасна. Според американски представители, цитирани на 14 септември от Ройтерс, Русия е разположила танкове на сирийско летище край Латакия, където изгражда свой военен плацдарм. Седем танка Т-90 са били забелязани там, както и артилерия. През миналата седмица най-малко седем гигантски руски военнотранспортни самолети „Кондор" са излетели от база в Южна Русия и са транспортирали военно оборудване за Сирия, прелитайки през иранското и иракското въздушно пространство. Според американски разузнавателни данни сред военните доставки са сглобяеми жилища за 1,000 военни и преносима станция за въздушен контрол. Възможно е в Латакия да акостира и руски военен кораб.
Руските военни приготовления и опитите на САЩ да ги спрат ескалираха напрежението между Москва и Вашингтон, пише „Ню Йорк таймс". И двете страни са съгласни, че „Ислямска държава" е заплаха, но са дълбоко разделени по въпроса как най-добре да се води битката срещу джихадистите и какво ще е политическото бъдеще на президента Башар Асад. Според западни представители намеренията на Русия не са съвсем ясни. Вашингтон твърди, че именно бруталното смазване от Асад на противниците му е подсилило ислямистите, докато руснаците все още виждат в Асад преграда срещу тях.
Една от възможностите, цитирани от „Ню Йорк таймс", е, че Русия не само се опитва да подкрепи сирийското правителство, но и да разшири ролята си в Сирия, за да влияе на избора на ново ръководство, ако Асад бъде отстранен. Според друга теория Русия укрепва позициите си, за да защитава една минидържава, ако Асад бъде прогонен от Дамаск и бъде принуден да търси убежище в укрепена база край морето.
Аргументите на Вашингтон срещу руското военно присъствие в Сирия издават известна слабост. На 12 септември държавният секретар Джон Кери разговаря по телефона с руския си колега Сергей Лавров и предупреди Русия да не разширява военната си роля в Сирия. Но говорителка на Лавров отговори, че Москва отдавна предоставя военна помощ на сирийското правителство в борбата му срещу екстремистите и изрази изненада от предупреждението на Кери. „Русия не е член на коалицията срещу „Ислямска държава" и продължаващата й подкрепа за режима на Асад на практика подсили разрастването на ислямистите в страната и влоши още повече ситуацията. Ако искат да помогнат, трябва да спрат въоръжаването и подкрепата на Башар Асад", заяви говорителят Кърби на 15 септември. От Москва пък контрираха - ние сме въоръжавали и ще продължим да предоставяме оръжие и техника на законното сирийско правителство, което е единствената преграда пред терористите.