Докато все още тече случаят с двете осиновени в САЩ близначки в Мисури, за тормоза над които BG VOICE разкри подробности по-рано тази година, наяве излиза подобен случай с друго българче - момче в щата Орегон.
момчето е местено многократно и ненужно -
от приемни семейства в социални домове, арести за тийнейджъри и поне веднъж в мотел. Служителите от отдела за закрила на детето в Орегон имали практика да водят деца под тяхна опека в стаи в мотел. Това се случвало, когато нямало къде да се настанят децата. Именно в този мотел детето казва, че е станало свидетел на нещо ужасяващо. През нощта на 21 ноември 2018 г. един от шефовете в отдела за закрила на детето - Марк Уолш, го завел в мотела Best Western. Там идва и неговата колежка Кейт Гай.
Между 1 и 2 часа след полунощ момчето се събужда, защото двамата души, които се грижили за него, правели „някакви неща“ в леглото до неговото. На въпрос дали има предвид, че правят секс, момчето казва „да". На специален разпит с психолози момчето
описва чрез кукли подробно сексуалния контакт,
който се е развил в леглото до неговото. „Той трудно описваше с думи движенията и използва кукли, за да покаже как Гай се е движела нагоре-надолу, докато стояла върху Уолш“, пише в полицейския доклад, предоставен на BG VOICE. Уолш и Гай са разпитвани от щатската полиция, които поемат разследването. Уолш казва пред детективите, че е прекарал по-голяма част от нощта в опити да успокои момчето и отрича да са правили секс с Гай. Тя също отхвърля обвиненията и нейната история е сходна с тази на Уолш. Техни колеги обаче разказват пред полицията, че всички в офиса знаели за тяхната интимна връзка. В деня след инцидента Уолш препоръчва
момчето да бъде пратено в арест за малолетни
Според съдебния иск целта била да го сплашат и той да не докладва какво се е случило в мотелската стая. От ареста за малолетни българчето е пратено в център за деца с емоционални проблеми в Юта, където отново е подложено на тормоз. От една страна, от персонала, който отново му отказва преводач и не му осигурява адекватна грижа, и от друга - от по-големите деца, настанени там. Освен всичко, българчето изживява ужаса и на бунт, възникнал в дома. След това и множество други нарушения щатските власти в Юта затварят центъра, а българчето е върнато в друг социален дом в Орегон. Разследването на щатската полиция приключва в средата на декември 2018 г. и е прехвърлено на прокуратурата. Съгласно закона на Орегон, застрашаването на благосъстоянието на непълнолетно лице включва излагането му на сексуално поведение, на незаконни наркотици или на хазарт. В средата на февруари 2019 г. шефът на отдела за закрила на детето в Далас Стейси Дашнер е пусната в платен отпуск. На 15 март прокуратурата излиза с решението си. Старши зам.-прокурор Кърт Милър пише в писмо до отдела за закрила на детето, че „няма достатъчно доказателства, които да доказват обвиненията извън рамките на основателните съмнения“ и че
случаят е приключен
На 28 юни 2019 г. Марк Уолш напуска поста си. През същия месец изтича административното отстраняване със заплащане на Кейт Гай. Тяхната шефка Стейси Дашнер е пратена на друг пост в централата на социалното ведомство в Салем, Орегон. От централата казват, че нейното административно отстраняване от поста й до този момент и пренасочването й към друг пост няма нищо общо със случая. Кейти Гай напуска службата през юни. Сегашната жалба от името на българчето е заведена в по-горна съдебна инстанция в Орегон. Искът е срещу Уолш и Гай за 2 милиона долара материални щети и 5 милиона долара нематериални щети. „Ответниците ще дадат писмен отговор на жалбата от 30 до 60 дни“, каза адвокатът на момчето Дейвид Креймър в отговор на писмено запитване на BG VOICE за случая. „След това двете страни ще си разменят материалите с доказателствата. Момчето е под опеката на властите на Орегон, но не мога да кажа къде се намира. Към този момент българските власти не са уведомени“, допълва той. Случаят на момчето не е единствен. Има няколко случая, при които заради обвинения в осигуряване на неадекватна грижа от страна на отдела за закрила на детето в Орегон, ведомството е платило суми от по няколко милиона долара. Следващата дата в съда, на която ще се представят доказателствените материали по делото на момчето, е назначена за 20 март 2020 г.
Тормоз и наказания за осиновени българчета в Мисури
Случаят на двете българчета, тормозени и наказвани от осиновителите си в къщата им в град Съмървил, щата Мисури, предизвика силен отзвук сред сънародниците ни в САЩ и в България. Издевателствата в дома на Марк и Мелиса Макгрегър, разкрити от BG VOICE през август, включвали затваряне в тъмна или в слънчева стая часове наред, принуждаване за бягане без обувки по чакълен път, изгонване в студа навън за неподчинение. Българските момичета били лишавани и от храна, ако не поискали разрешение за дреболии като да се облекат, да сложат обувките си или да си вземат душ. Децата били наказвани да не ядат репички и броколи и ако не поискат разрешение да прочетат библията си. Властите узнали за случая след сигнал на съседи, които открили едното българче насред пътя мръсно и с кървави крака, далеч от дома. В дома на Макгрегърови намерили 10 малчугани – 8 собствени и двете осиновени българчета близначки.
Срещу Макгрегърови е заведено дело за тормоз над деца. Оказа се и че осиновените близначки били малтретирани и в щата Вашингтон, където семейството е живяло преди това. Отделът за закрила на детето в щата Вашингтон е започнал разследване през 2013 г. срещу осиновителите, но семейството се преместило, за да избегне проверката, показват съдебни документи.