Собственикът на българският център "Родина" Емил Господинов получи присъда от две години и шест месеца за ролята си в схемата за източване на кредитни карти, ръководена от Георги Мартов-Мицубишито.

През септмеври той се призна за виновен в конспирация за пране на пари. От неговия център "Родина", чрез услугата MoneyGram, източените от групата на Мартов пари са били превеждани в България. Препоръчаната присъда по федералните указания е между 30 и 34 месеца зад решетките.

Защитата на Господинов обаче поиска пробация. Адвокатът му посочи, че шефът на "Родина" не е получил допълнителни приходи от схемата, освен таксите за ползването на услугата MoneyGram. По времето, в които е вървяла далаверата, "Родина" е печелил по около 9 хиляди долара на година от тази услуга. Адвокатът на Господинов посочи, че той е подавал многократно доклади за съмнителни транзакции до  MoneyGram, но това не се оказа достатъчно.

В защита на Емил Господинов съдията получи и писма от редица видни фигури в българската общност, които гарантираха за добрия му характер, морал и помощ на нашите сънародници.

Пред съдията Господинов заяви, чи "напълно осъзнава вината си" и ако получи пробация, ще даде всичко от себе си, за да докаже, че е друг човек.

Съдия Гузман обаче не прояви снизхождение и осъди Господинов на 30 месеца зад решетките плюс 1 година надзор. Той цитира доброто детство, образование, семейство и  бизнес на Господинов,  които са му дали възможност за добри доходи без да се налага да се замесва в престъпни схеми.

Съдия Гузман посочи, че Господинов не просто е предоставял услугата за превод на пари на групата на Мартов, но е съветвал Мицубишито как да използва системата и да избегне подозрение. 

Утежняващо обстоятелство за присъдата на Господинов е продишно провинение за измама, което той е извършил като нотариус. Посочвайки всичко това съдия Гузман каза, че пробация в този случай е невъзможна и отсъди 30 месеца затвор. Господинов вероятно ще трябва да излежи две-трети от присъдата си. Той трябва да влезе в затвора на 13 март 2017 г.

Защитата поиска 90 дни, в които Господинов да реши какво да прави с българския център "Родина" в чикагското предградие Норидж, който той притежава и ръководи. Много вероятно е той да затвори врати за периода, в който Господинов е зад решетките.

ДРУГИТЕ ПРИСЪДИ

По-рано този месец съдия Гузман изпрати в решетките още двама от аферата "Мартов". Карл Поповски трябва да излежи присъда от 30 месеца за ролята си в схемата за източване на кредитни карти. Той е навън под гаранция и трябва да влезе в затвора през март 2017 г.

Светослав Неделчев беше осъден на 64 месеца затвор - най-дългата присъда по това дело засега. Неделчев е в ареста от март 2014 г. и след като излежи остатъка от присъдата си ще бъде депортиран в България.

В четвъртък, 15 декември, съдът ще произнесе и присъдата на лидера на групата Георги Мартов-Мицубишито, който се призна за виновен.

По-рано бяха осъдени Димчо Дешков и Николай Тодоров-Никеца.

АРЕСТЪТ

Пред 2014 г. 17 българи бяха арестувани при съвместна операция на ФБР и ДАНС в Чикаго и София. Всички те потвърждиха в самопризнания през последните няколко месеца, че са участвали в схема за източване на кредитни карти, ръководена от Георги Мартов. Той получавал номера на кредитни и дебитни карти от България. Те са били крадени чрез скимиращи устройства, прикрепени на банкомати в различни държави по целия свят - Европа, Африка и Азия.

След това Мартов раздавал номерата на момчетата в Чикаго, които ги кодирали върху бели пластики и с тях източвали парите от сметките на нищо неподозиращите жертви от другия край на света. Те получавали 20% от изтеглените пари. Останалите отивали при Мартов, който също задържал част за себе си, а останалите изпращал до България през център "Родина".

Мартов също раздавал скимиращи устройства на момчета тук, които да поставят на банкомати в района на Чикаго.

Според самопризнанията групата имала силни дни, в които успявала да източи по 100 хиляди долара в рамките на 24 часа.

Схемата действала поне от 2010 година насам, но краят на групата идва при ареста им през март 2014 година.