САЩ обявиха, че изпращат противотанкови боеприпаси с обеднен уран на Украйна. Така бе последван британският пример да се доставят спорните амуниции на Киев с намерението да се подпомогне изтощителното за Украйна контранастъпление през руските отбранителни линии.
120-милиметровите снаряди ще се използват за въоръжение на танковете "М1А1 Ейбрамс", с които САЩ планират да снабдят Украйна през есента. Такива бронебойни снаряди бяха разработени от САЩ по време на Студената война за унищожаване на руските танкове, включително същите онези Т-72, срещу които Украйна е изправена сега в хода на контраофанзивата си.
Обедненият уран е вторичен продукт от процеса на обогатяване на урана, нужен за създаването на ядрените оръжия. Снарядите са запазили някои радиоактивни свойства, но те не могат да произведат ядрена реакция, както биха могли да направят това ядрените оръжия, заявява Едуард Гайст, ядрен експерт и политически изследовател на корпорацията РАНД.
Когато през март Великобритания обяви, че изпраща на Украйна боеприпаси с обеднен уран, Русия направи невярното твърдение, че тези боеприпаси съдържат ядрени съставки и тяхната употреба ще отвори вратата за последваща ексалация на напрежението. Преди време руският президент Владимир Путин направи предположението, че войната може да премине на нивото на използване на ядрено оръжие.
Макар и да е със значително по-малка мощност от обогатения и неспособен да предизвика ядрена реакция, обедненият уран е изключително плътен - по-плътен от оловото - което го прави доста привлекателен за използване в снаряд.
"Той е толкова плътен и толкова взривен, че просто преминава през бронята на машината и същевременно я нагрява до такава степен, че я подпалва", обяснява Гайст.
При изстрелване снарядът с обеднен уран се превръща в "нещо като метална стрела, изстреляна с необичайно висока скорост", заявява старши анализаторът по отбраната на РАНД Скот Бостън.
През 70-те години американската армия започва да произвежда бронебойни снаряди с обеднен уран и съответно оттогава обедненият уран подсилва състава на танковата броня. САЩ добавиха обеднен уран и към боеприпасите, изстрелвани от изтребител-бомбардировачите А-10, известни като "убийците на танкове". Армията на САЩ все още разработва боеприпаси с обеднен уран, най-вече бронебройните снаряди от модела М929А4 за основните бойни танкове "М1А2 Ейбрамс", посочва Скот Бостън.
През март Путин предупреди, че Москва ще отговори подобаващо, като се има предвид, че колективният Запад започва да използва оръжия с "ядрени компоненти". Външният министър Сергей Лавров отбеляза, че тези муниции са били "крачка напред в ускоряването на ескалацията на напрежението".
Няколко дни по-късно Путин каза, че Русия ще реагира на британските действия с разполагането на тактически ядрени оръжия в съседна Беларус. Путин и беларуският президент заявиха през юли, че Русия вече е изпратила там някои от ядрените си оръжия.
Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че решението на САЩ да снабдят Украйна с боеприпаси с обеднен уран е "много лоша новина". Американското изявление дойде в сряда вечерта по време на посещение в Киев на държавния секретар Антъни Блинкън.
Пентагонът защити използването на тези боеприпаси. Американската армия "е осигурявала, съхранявала и използвала снаряди с обеднен уран в продължение на десетилетия, откакто те са дълготрайна съставка на някои от общоприетите муниции", каза през март в отговор на запитване на АП подполковникът от морската пехота на САЩ Гарън Гарн, говорител на Пентагона.
Снарядите са "спасили живота на мнозина военнослужещи в битка", посочи Гарн, като допълни, че "други държави от години притежават боеприпаси с обеднен уран, в това число и Русия". Той заяви, че от съображения за оперативна сигурност не би обсъждал въпроса дали танковете "М1А1 Ейбрамс", приготвени за Украйна, ще имат модификация на бронята с обеднен уран.
И докато боеприпасите с обеднен уран не се приемат за ядрени оръжия, тяхното излъчване на радиация, макар и на ниски нива, накара Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) - "ядреното куче пазач на ООН", да призове за повишено внимание при досег с тях.
Работата с ръце с подобни боеприпаси "трябва да бъде сведена до минимум и да се носи защитно облекло (включително и ръкавици)", предупреждава МААЕ, като допълва, че "има нужда от публична разяснителна кампания, за да се избягва съприкосновение с тези снаряди".
"Това трябва да залегне във всяка оценка на риска и всяка предпазна мярка трябва да съответства на мащабите на приложение и броя на боепипрасите, използвани в дадения район", посочва международната атомна агенция.
МААЕ отбелязва, че обедненият уран е най-вече отровен химикал, в противовес на притесненията за радиация. Замърсени от него частици във въздуха (аерозоли) може да бъдат вдишани или погълнати. И докато повечето ще бъдат изхвърлени от организма, някои може да попаднат в кръвообращението и да причинят бъбречни увреждания.
"Високата им концентрация в бъбреците може да причини увреждане и дори, в най-лошия случай, бъбречна недостатъчност", предупреждават от МААЕ.
Ниските нива на радиоактивност при обеднения уран са "грешка, а не функция" на боеприпасите, казва Едуард Гайст и добавя, че ако американската армия съумее да открие друг материал със същата плътност, но без радиоактивност, може да замени обеднения уран.
Боеприпасите с обеднен уран, както и подсилената с обеднен уран броня бяха използвани в американските танкове във Войната в залива през 1991 г. срещу използваните от Ирак танкове Т-72 и още веднъж във войната в Ирак през 2003 г., както и в Сърбия и в Косово.
Американски войници задават въпроса дали някои от техните настоящи заболявания не се дължат на вдишването или излагането на частици във въздуха след изстрелване на снаряди или след поразяване на танковете им, което е засегнало подсилената с обеднен уран броня.