След фаталната катастрофа при която пиян шофьор уби 15-годишния Филип на пешеходна пътека от МВР искат да бъде свалена границата за алкохол зад волана. Данните на полицията показват, че не рискът да убият някой, а отнемането на колите им, стряска пияните шофьори.
Контролът на пътя в столицата отдавна е засилен, казват от МВР. И преди фаталната катастрофа с Филип - 15-годишното дете, блъснато на пешеходна пътека в центъра на София. Не само КАТ, но и всички охранителни звена на СДВР следят за безопасността и вадят нарушителите от движението.
"Важни са не само мерките, които "Пътна полиция" и всички служители на СДВР налагат на пияните шофьори на пътя, както и цялото МВР, но тук трябва да получим подкрепа от обществото. Трябва да има една нетърпимост, дори подаване на сигнали от обществото, за пияни шофьори. Да подават сигнали своевременно, за да може заедно да се преборим с този бич, който дава тежки последици", заяви пред NOVA началникът на отдел "Пътна полиция" в СДВР комисар Николай Крушарски.
Затова се заговори за сваляне на прага за употребения алкохол зад волана. Предложи го заместник-главния секретар на МВР ден след смъртта на Филип. А в четвъртък на първо четене дори бяха приети и законови промени.
"В другите държави спътниците носят наказателна отговорност, почти същата като водача. При тяхно поведение, което не възпира съответния водач да кара пиян или дрогиран, знаейки, че той е опасен за движението на пътя", посочва старши комисар Крушарски.
И допълва, че в останалите държави се прилагат различни мерки в тази връзка, включително за нулева толерантност.
Само два дни след катастрофата в центъра на София, екипът на NOVA засне трима шофьори, седнали зад волана след изпито солидно количество алкохол.
Mалко след 17 часа шофьор е засечен в Панчарево. Успява да направи маневра, за да избегне по-силен удар. Дрегерът показва 1.7 промила алкохол.
"Пих две уискита. Няма да убия никого, но не е редно моето поведение и не пожелавам на никой това. Моя грешка", оправдава се водачът.
Враждебна. Посред бял ден. 11 часа. "При обход на маршрута забелязахме джипа в улиците. Господинът беше спрял на денонощния магазин. Взе си кенче бира. При проведената беседа забелязахме, че е в нетрезво състояние, Лъха на алкохол", заяви Кирил Сейков, "Охранителна полиция”, Пето РУ- СДВР.
Дрегерът показва 1.87 промила алкохол.
"Задържаният е собственик. Правим оглед на колата, след което тя ще бъде иззета, дерегистрирана. Доброволно ще я предаде до паркинг на Пето РУ", посочва зам.-началникът на Пето РУ – СДВР Илия Кузманов. И допълва: "Мерките оказват значение. Отбелязваме спад. Действиетлно паркирането беше сериозен проблем, но се справяме".
Отново посред бял ден. 12 часа на обяд. Булевард "Владимир Вазов". 24-годишна е арестувана с рекордните 2.96 промила алкохол.
"На влизане в бензиностанцията жената подкара и удари автомобила. Продължаваше да бута колата напред. Мислех, че скоростите ѝ са блокирали. Тя беше неадекватна", разказа пред камерата на NOVA свидетел. Вместо да е гузна, младата жена е агресивна.
"Махайте се! Махайте се от тука бе! Ще сляза и ще видиш какво ще стане!", заяви шофьорката на екипа, употребявайки нецензурни думи.
Колата е собственост на шофорката. Беше дерегистрирана и ще бъде конфискунана. Според пътни полицаи именно тази мярка дава резултат.
"Очевидно не ги е стреснала смъртта на едно дете. Но мярката от август - отнемане на колата, повече стресна водачите, което изигра превантивен ефект. Водачите не се стряскат от това, че ще причинят смърт, а далеч повече от това, че ще бъдат лишени от правото да ползват собствения си автомобил", заяви старши комисар Крушарски.
И според шофьори тази мярка е единствената, която би имала ефект срещу практиката – да пият и да карат.