Въпреки че броят на хората, които биват диагностицирани с рак всяка година е приблизително един и същ, напредъкът в медицината доведе до това все повече от болните да оцеляват и да се радват на добър живот с такава диагноза. Ново проучване, публикувано в четвъртък в списание Cancer посочва, че смъртността от рак намалява с по около 2,1% за годините между 2015 и 2019 - най-бързият темп на намаляване за около две десетилетия. Това е продължение на тенденцията пред последните две десетилетия смъртните случаи от рак в САЩ да намаляват, пише ABC News.
Според доклада годишното количество на раковите диагнози в страната е приблизително еднакво между 2014 и 2018 година. В някои специфични групи обаче, като при жените между 15 и 39 години, както някои видове рак, честотата на такива диагнози всъщност се е покачила.
"Подобреното лечение увеличава оцеляването и може да излекува някои пациенти, като това довежда до по-малко смъртни случаи дори и да има увеличение на броя на диагнозите" - казва д-р Кейти Кронин от National Cancer Institute, водещ автор на проучването, пред ABC News.
Според изследователите все повече хора оцеляват след диагноза рак заради ранното му откриване и подобреното лечение.
Някои видове рак обаче продължават да бъдат голяма заплаха за пациентите. Такива са ракът на гърдата, на панкреаса, на бъбреците, миеломата и др., пряко свързани с медицински проблеми като затлъстяване, диабет и цялостно обездвижване, които продължават да растат в САЩ, казва проучването, като се опира на данни от CDC.
Според изводите намаляването на смъртността от рак се дължи главно но спадналия брой починали от рак на белия дроб. Много по-малко хора пушат в днешно време, отколкото през миналите десетилетия. Откриването и лечението на този рак също са се подобрили. Въпреки всичко това ракът на белия дроб си остава водеща причина за смъртност от раково заболяване в САЩ, казва проучването.
Сериозен напредък има и при други видове рак, като бъбречния, на яйчниците и на черния дроб.
Най-много смъртни случаи се наблюдават сред афроамериканците, а най-чести са раковите диагнози сред индианците и местните жители на Аляска.
Проучването показва, че има напредък в борбата с рака, но специалисти подчертават, че е нужна още много работа.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.