Държавното дружество "Автомагистрали" е получавало от държавата поръчки за над 4 млрд. лв. в нарушение на изискванията на закона, показва одит на Сметната палата.

От общо 14 договора в държавата за период от пет години, шест са сключени, без да се изисква провеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка (т.нар in house възлагане).

Едно от условията за подобно възлагане е дружеството, което получава договорите, доказано да разполага с необходимите ресурси и капацитет за изпълнение на възложените дейности, което в случая с "Автомагистрали" не е било факт. Така договорите са били възложени на подизпълнители, при липса на публичност, без ясни критерии и проверка за свързаност между ръководството и служителите и лицата, на които се възлагат дейности.

Общият извод е, че поради това не е осигурена достатъчна конкуренция при извършване на подбора и се поражда риск от концентрация на възлагани дейности и публични средства в ограничен кръг трети лица.

Одитът показва, че констатираните пропуски и слабости във вътрешните правила на дружеството не дават увереност, че средствата са разходвани ефективно, конкурентно и прозрачно.

Той беше възложен на Сметната палата в края на миналата година от 44-то Народно събрания и обхваща периода от началото на 2016 г. до края на 2020 г. За този период "Автомагистрали" ЕАД изпълнява 14 договора за обществени поръчки на обща стойност 3 768 836 хил. лв. без ДДС, 12 от които са сключени с Агенция "Пътна инфраструктура", и 2 - с Агенцията за геодезия, картография и кадастър.

Одитният доклад ще бъде изпратен на Народното събрание, на Министерството на регионалното развитие, както и на Софийска градска прокуратура по нейно искане, за сведение и да послужи по прокурорска преписка.

Във вторник от регионалното министерство казаха, че "Автомагистрали" са платили авансово над 180 млн. лева на външни фирми, а шест месеца преди крайния срок почти нищо от възложените дейности не е свършено.

Според доклад на дирекция "Техническа" от 13 декември - 7 дни преди възлагането на първия "ин хаус" договор за изграждането на участъци от АМ "Хемус", за изпълнението на договора са били необходими персонал около 2400 души, над 600 единици техника, 15 производствени бази и 2 полигона за греди. В същото време към този момент "Автомагистрали" е разполагала с 264 единици техника - 42 процента от която машини за зимно поддържане на пътища, и 224 служители и работници.