Служебният премиер Димитър Главчев прие поста министър на външните работи от Стефан Димитров, съобщиха от пресслужбата на правителството. В сградата на Министерството на външните работи Главчев проведе и работна среща с ръководния състав на ведомството.
„Разчитам на вашия професионализъм в ежедневната работа“, посочи министър-председателят и открои провеждането на честни избори като водещ приоритет на служебния кабинет.
Външното министерство за първи път ще провежда избори две в едно – за национален и за европейски парламент, което е допълнителна предпоставка за сериозна мобилизация, добави Главчев.
В рамките на срещата премиерът оповести и номинацията на Иван Кондов за заместник-министър на външните работи, като заповедта му за назначаване на поста предстои да бъде подписана в най-кратък срок. За постоянен секретар на МВнР ще бъде назначен Светлан Стоев.
Ден по-рано държавният глава Румен Радев издаде указ и назначи Главчев и за служебен външен министър.
Двамата трябваше да се срещнат в президентството, за да обсъдят смените в състава на служебния кабинет, но вместо това премиерът изпрати само писмо до президента, в което предлага освен министърпредседателския пост да поеме и този на външен министър.
„Върху мен е цялата отговорност за изборите – дали ще е в чужбина, дали ще е в България,
важно е да имаме честни избори“, каза служебният премиер в отговор на журналистически въпрос дали той ще подготвя изборите в чужбина, ако заеме поста и на външен министър.
Предложението дойде, след като миналата седмица Главчев поиска заместник-председателят на ГЕРБ Даниел Митов да заеме поста на Стефан Димитров, но Митов сам оттегли номинацията си.
Веднага след като Главчев се самопредложи и за поста външен министър, съветничката му Меглена Плугчиева е подала оставка като съветник, съобщи БНТ във вторник сутринта. Нейният ресор беше именно външната политика.
В единственото й интервю като съветник на Главчев в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ Плугчиева обяви, че са й били предлагани министерски постове, които е отказала.
„Димитър Главчев е поставен в изключително трудна ситуация и има нужда от хора, които имат управленски, политически и дипломатически опит“, заяви тогава Плугчиева.
Относно поста на външен министър тя коментира, че според нея има изключително добри кариерни дипломати.
„Става дума за служебно правителство, в което ще бъдат включени повече експерти,
а не политически оцветен
Аз съм била три пъти посланик – на Германия, Швейцария и Лихтенщайн и в Черна гора, но винаги съм била политическа квота на Външно министерство.
Спазвам принципите, човек като мен не е редно да поеме поста на външен министър в служебно правителство“, каза още тя.
Така въпросът на кого ще разчита Главчев, който е без абсолютно никакъв опит в дипломацията, става все по-сериозен. Той е обявил като езици, които владее, руски и английски.
Едни от първите смени, които предприе служебното правителство, бяха точно във Външно министерство, където в коалиционния кабинет министър беше точно представител на ГЕРБ - Мария Габриел, която се готвеше неосъществено да стане и премиер след рокадите. Една от първите стъпки на Главчев обаче беше да смени точно двама от нейните заместници – Тихомир Стойчев и Елена Шекерлетова.
Тихомир Стойчев е дългогодишен дипломат от кариерата. В периода 2016 – 2022 г. е посланик в САЩ. Преди това е секретар на президента Плевнелиев по въпросите на външната политика, заместник-ръководител на българското посолство във Вашингтон и т. н. Елена Шекерлетова е посланик в Германия до поемането на поста заместник-министър. В периода 2017 – 2019 г. е била постоянен секретар на МВнР, а преди това е била извънреден и пълномощен посланик на страната ни в Република Австрия.
На тяхно място са назначени бившата депутатка на НДСВ Мария Ангелиева и полковник Невяна Митева, която бе кандидат за вицепрезидент в двойка с издигнатия от ГЕРБ претендент за държавен глава на предишните избори Анастас Герджиков.
Ангелиева има доста ограничен опит - била е завеждащ консулската служба в българското посолство в Лондон, а от ноември 2020 г. до момента в същото посолство е заемала длъжността пълномощен министър в Службата по търговско-икономическите въпроси.
Невяна Митева от 2017 г. до назначаването си е полковник в дирекция „Социална политика“ и отговаря за изпълнението на националните и международни политики, свързани с прилагането на дневен ред „Жени, мир и сигурност“ (WPS). Била е председател на Комитета на НАТО по равнопоставеността (NCGP) в периода 2015 – 2017 г.
Защо Главчев ще съвместява трудно двата поста?
Най-малкото защото той трудно ще се справя с работата си като премиер и честите пътувания на външния министър до Брюксел например, коментира „Капитал“. Такъв политически ход предполага поне зам.-министрите на външните работи да имат голям дипломатически опит, но от двете назначения в служебния кабинет се вижда, че това не е така.
На този фон липсата на опит на Ангелиева и Митева плюс липсата на опит в сферата на външната политика и на самия Главчев прави ситуацията във външното ни министерство доста сложна. Главчев е бивш депутат в няколко парламента от ГЕРБ и за кратко беше и председател на Народното събрание, преди да бъде избран за председател на Сметната палата, но сферата му на работа като политик бяха финансите. При тази ситуация се предполагаше, че по-голямо влияние при вземането на решения за външната ни политика ще има Меглена Плугчиева, която беше назначена за съветник на Главчев по външна политика. Във вторник обаче тя подаде оставка от поста.
Ситуацията със съвместяването на премиерския пост и този на външен министър не е прецедент. По време на служебното правителство на Марин Райков той освен премиер също беше и министър на външните работи, но за разлика от Главчев, Райков имаше богат дипломатически опит в различни страни, както и опит като зам.-министър на външните работи.
Вицепрезидентът Илияна Йотова пък определи като „странно“
обвързването на поста на външния министър с провеждането на изборите зад граница,
съобщи БНР.
Коментара си тя направи във Варна по повод предложението на служебния премиер Димитър Главчев той да поеме и поста на външен министър.
„Това означава, че държавата е в изключително нестабилна политическа ситуация, че няма доверие между партии, обикновено когато има съвпадение на едното с другото, а в случая дори става въпрос и за служебен кабинет. От толкова много професионални дипломати, които има България и които определено са гордост за нас в професионално отношение, да няма кого да сложат за външния министър, не ми се струва вероятно“, посочи Йотова.
Според нея единственият гарант за спазването на Конституцията се явява президентската институция.