Газовата връзка с Гърция, която се очакваше да осигури трасе за евтиния азерски газ и други алтернативни от руските доставки, няма да може да заработи през септември. Дори има риск да не тръгне въобще в следващите месеци, съобщава „Капитал“. От "Демократична България" вече организират протест под надслов "Независими от Газпром", който ще се проведе от 19 часа в петък в София. От Министерството на енергетиката обаче открекоха информацията на "Капитал".
Причините за блокирането според издаденито са две:
Отказ да бъдат вписани промените в структурата на управление на "Ай Си Джи Би" - компанията, която оперира интерконектора и чийто акционер е държавата през БЕХ. Изненадващо решение на служебния енергиен министър Росен Христов въобще да отмени въпросните назначения, които са задължително условие, поставено от регулаторите на България и Гърция, за сертифицирането на газопровода.
Какво спира връзката
В средата на юли енергийните регулатори на България и Гърция взеха общо решение за сертифицирането на "Ай Си Джи Би" като независим преносен оператор, което е едно от последните изисквания да започне преноса на газ по интерконектора. За да влезе в сила сертификацията обаче, е поставено условие - да се промени структурата на управление на дружеството от едностепеннa в двустепенна, с надзорен и управителен съвет. Срокът, който КЕВР и РАЕ са поставили в Съвместното решение за сертификация, е 31 юли 2022 г. Заради това, с решение от 22 юли министърът на енергетиката от кабинета "Петков" Александър Николов е одобрил промените в системата на управление и е одобрен състав на Надзорен съвет. Пак на 22 юли 2022 г. е проведено Общо събрание на "Ай Си Джи Би" (акционери с равно участие са БЕХ и гръцко-италианското дружество IGI Poseidon) и всички необходими промени са приети, включително е избран одобреният Надзорен съвет.
Тъй като новите директори трябва да бъдат одобрени от КЕВР, заявлението за вписването им е подадено в Търговския регистър на 29 юли.
Тук обаче започва процедурно мотаене. На 1, 2 и 4 август длъжности лица отказват вписването и дават указания за поправяне на нередности. Най-общо става дума за проблем в изписването на името на един от новите директори - Георгиус Сатлас. В одобрените от регулаторите документи името му е изписано Джордж, а в подадените за вписване - Георгиус. Въпреки подадени допълнителни сведения и подписаните декларации за идентичност на двете лица, на 5 август е получен отказ за вписването с мотива, че не може да се установи дали Георгиус Сатлас и Джордж Сатлас са един и същи човек.
Какво следва
"Вписването от търговския регистър е най-важния елемент за изпълнение на изискването на решението за сертификация от националните енергийни регулатори на България и Гърция (КЕВР и РАЕ), съгласувано и с Европейската комисия. Сертификацията е ключов регулаторен елемент за започване на търговска експлоатация на газовата връзка Гърция-България", изтъкват още от "Ай Си Джи Би".
Ето и какво отговориха от Министерството на енергетиката:
Относно фалшивата новина, публикувана в сериозна медия, със заглавие: „Служебният кабинет на Радев блокира газовата връзка с Гърция“, заявяваме категорично, че енергийният министър Росен Христов по никакъв начин не е отменял назначенията в „Ай Си Джи Би“ АД. Няма нито заповед, нито протоколно решение за спиране на вписването. Отказът за него е от Агенцията по вписванията и е мотивиран с предписания, които трябва да се изпълнят. Сред тях са неизпълнени административни изисквания и липсващи задължителни документи като решение на националните регулаторни органи за одобрение на взетите решения. Предписанията включват и отстраняване на фрапиращи правописни грешки в изписването на името на новия член на УС на дружеството. Подчертаваме, че цялата документация по двата опита за вписване е изготвена и внесена на 29.07.2022 г. – 1 ден преди крайния срок и 3 дни преди встъпването на служебното правителство. Нееднократно и президентът, и сегашният премиер заявиха, че диверсификацията е основен приоритет за енергийната стратегия на Република България. В тази връзка категорично заявяваме, че новото ръководство на Министерство на енергетиката не само не блокира новата газова връзка с Гърция, а напротив – влага всички ресурси за бързото отстраняване на многото недостатъци и забележки, които получихме в наследство. За последните денонощия целият процес е на ръчно управление.