Разследващите са открили следи от експлозиви на мястото на повредения тръбопровод "Северен поток" в Балтийско море, което потвърждава, че тръбопроводите са били обект на "груб саботаж", съобщи шведската служба за сигурност в петък.
В изявление прокурорът Матс Люнгквист каза, че следователите са иззели редица „чужди предмети“ на мястото на тръбопровода, които показват следи от експлозивни остатъци.
В изявлението не се разкрива как експлозивите са попаднали там и се казва, че разследването продължава.
През септември европейски служители побързаха да обвинят Русия за саботажа, като заявиха, че Москва е започнала енергийна война с Европа, за да навреди на международната подкрепа за Украйна.
Шведското изявление потвърди предварителните констатации на шведските и датските власти през октомври, че „мощни експлозии“ са причинили щети на тръбопроводите „Северен поток“, като се има предвид разкъсвания на тръбопровода в изключителната икономическа зона на Дания.
Сеизмолозите в Дания и Швеция по-рано казаха, че са регистрирали трусове в непосредствена близост до течовете и че сигналите не приличат на тези от земетресения.
Подводни експлозии скъсаха тръбопроводите „Северен поток“, които пренасят природен газ от Русия до Германия под Балтийско море.
Газът метан избухна на повърхността на океана, предизвиквайки страхове от екологични щети и обществена опасност.
Русия отказа да поеме отговорност за експлозиите, като говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руското правителство е било „изключително загрижено“ за щетите.
През октомври Русия заяви, че персоналът на британския флот е взривил тръбопровода. Крмеъл не даде доказателства в подкрепа на това твърдение, което Обединеното кралство отрича.
Намаляващите потоци от газ от Русия, които някога осигуряваха 40% от енергийните нужди на Европа, доведоха до разделение в рамките на Европейския съюз за това как да се отговори на растящите цени.
В средата на октомври Европейската комисия обяви редица извънредни мерки, включително за държавите от ЕС да започнат съвместно да купуват газ.
Европейските държави побързаха да защитят друга инфраструктура за втечнен природен газ, който да бъде разтоварен и разпределен из целия континент.
Русия и Норвегия са двата основни европейски износителя на природен газ, от които останалата част от Европа отдавна зависи.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.