С наближаването на 20-годишнината от атаките от 11 септември 2001 г. американците са все по-враждебно настроени към това да бъдат следени от властите в името на националната сигурност. Само около една трета мислят, че си е струвало да бъдат водени войните в Афганистан и Ирак, показва ново проучване,.
То е проведено от Националния център за изследване на общественото мнение и Асошиейтед прес, показва, че подкрепата за инструментите за следене на разговори извън страната, смятани навремето за жизненоважни в борбата за предотвратяване на атаки, е спаднала през последното десетилетие.
Според проучването 46 процента от американците казват, че не са съгласни властите да отговарят на заплахи срещу страната, като четат без съдебно разпореждане имейли, разменени между хора, които не живеят в САЩ, въпреки че това е разрешено от закона за целите на външното разузнаване.
Само 27 процента са съгласни с това. Нагласите в проучването са различни от същото проучване, проведено преди десет години, когато 47 процента са подкрепяли практиката, а 30 процента са й се противопоставяли.
В забележителен обрат от първите години след 11 септември, когато беше по-вероятно американците да толерират следенето на комуникациите им от правителството в името на защитата на родината, според новото проучване притесненията относно обхвата на следенето и обширните инструменти за събиране на информация на разположение на американските власти са еднакво разпространени в поддръжниците и на двете партии.
Проучването показва и, че около две трети от американците са изключително или много притеснени от заплахата от екстремистки групи от САЩ. Само половината са изключително или много притеснени от заплахата от чуждестранни екстремистки групи.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.