„Чувствам, че Даша е близо. Тя живееше в името на победата, тя умря в името на победата, за победата на Русия, за победата на православието... Фронтът е във всеки от нас". Това каза Александър Дугин, баща на Даря Дугина, която загина, след като колата й беше взривена в събота вечерта, на нейното поклонение в понеделник. „Нашите сърца жадуват не просто за мъст и възмездие. Това е прекалено малко, не е руско. Нужна ни е само нашата Победа… Така че победете, моля ви!“, заявява руският общественик в обръщението си. Руският президент Владимир Путин изказа съболезнования на семейството и подписа

указ за посмъртното награждаване

на Дугина с орден за храброст.

В неделя Федералната служба за сигурност съобщи, че убийството на Дугина е разкрито. Според ФСС то е било подготвено от украинските специални служби, а извършителката – украинска гражданка на име Наталия Вовк, се е укрила в Естония. Според службите за сигурност заподозряната украинка може да е използвала 12-годишната си дъщеря за прикриване на следите от престъплението.

След взрива, убил Даря Дугина, искат: Не мъст, а победа

„Проверява се версията, че взривното устройство може да е поставено в джипа на Дугина с помощта на детето“, е заявил представител на ФСС. Възможно ли е обаче да грешат, още повече след като украинският президентски съветник Михайло Подоляк

отрече Киев да има

каквато и да е връзка с атентата. Още преди официалната позиция на руските служби за сигурност отговорност за убийството пое едно антикремълско движение от Русия - Националната републиканска армия. Бившият член на руската Дума и противник на президента Владимир Путин Иля Пономарьов заяви в изявление, че поддържа контакти с НРА от април 2022 г. Партизаните се свързали с него чрез създадения от него бот „Роспартизан“ в Телеграм. Анализаторите обаче твърдят, че такава групировка не съществува, а е разработка на ФСБ с цел да разбере кои са противниците на Путин, готови да извършват терористични действия. Украински политици също смятат, че организацията е измислица и има за цел да обвини Киев за атентата. Не е ясно и дали Дугин е бил цел, а дъщеря му е загинала случайно, или самата Даря е била мишена на нападението.

След взрива, убил Даря Дугина, искат: Не мъст, а победа

Напоследък тя бе по-влиятелна от баща си, поддържаше контакт с европейските крайнодесни и най-вече с Марин льо Пен. Дугина бе сравнително познато лице в руското общество - политически активист и журналист с кариера в държавната медия RT, а след това и в про-православната телевизия „Царьград“ на милиардера Константин Малофеев, където главен редактор по това време е нейният баща. За последно Дугина ръководи англоезичната медия United World International, за която американският департамент по отбраната смята, че е финансирана от олигарха Евгений Пригожин, поставен под санкции от Запада, тъй като стои зад частната армия „Вагнер“ и „Агенцията за интернет изследвания“, известна още и като „фермата за тролове“. Самата Дугина също бе поставена под санкции. Според Великобритания тя е „високопоставен носител на дезинформация във връзка с Украйна и руската инвазия в Украйна“, докато американското правителство определя нейната медия като „платформа на руски ултранационалисти за разпространение на дезинформация и пропаганда, насочена към западна и друга аудитория“. От друга страна, Александър Дугин не пестеше критики към Путин, обвинявайки го, че не е достатъчно деен и не заявява по-категорично идеологията си. Това също би могло да е повод за атентат срещу него от самите руски служби. Засега други следи към НРА няма, а страницата им в Уикипедия е изтрита.


Какво означава убийството на Дугина?

Редица анализатори поставят акцент не толкова върху идеите на Александър Дугин, колкото върху неговите задгранични връзки като мотив за определяне на мишената. Неговата ултранационалистическа философия надделява в официалната идеология на Кремъл в конкуренция в края на миналия и началото на новия век с тази на Сергей Караганов и редица други руски учени, които пледират за сближаване със Запада. През 2014 г. над 10 хиляди члена на Московския държавен университет подписват петиция до ректора Виктор Садовничий под заглавието „Искаме уволнението на професора по социология на МГУ А. Г. Дугин!“. Повод е 18-минутното интервю, дадено от Дугин на 6 май 2014 г. пред руската информационна агенция ANNA-News. В него, коментирайки събитията от 2 май 2014 г. в Одеса, той казва: „Убивать, убивать, убивать. Больше разговоров никаких не должно быть.“.

Още от 90-те години на миналия век Дугин пропагандира теорията за „четвъртия път“, т.е. сближаване с Китай, Индия и ислямския свят. Тогава идеите му не са прегърнати от Кремъл, но той трупа контакти, връзки и симпатии на Изток в своята антизападна пропаганда. Руският националист получава титла доктор хонорис кауза в Техеранския университет и чете цикъл от лекции в Китайския институт на университета Фудан в Шанхай. По-интересни са неговите контакти с местните лидери, един от който е турския президент Реджеп Ердоган. Той играе специална роля в сближаването между Анкара и Москва.

След взрива, убил Даря Дугина, искат: Не мъст, а победа

Западни и турски източници отстояват тезата, че през юни 2016 г. именно Дугин лично е предал съобщение на руското ръководство, с което предупреждават за готвения преврат срещу Ердоган. Бившият посланик в САЩ Елена Поптодорова пък видя в убийството на Дугина знак за вътрешна битка в самите властови кръгове на Русия. „Дугин е двигателят на войната в Украйна и Крим. 2008 г. призова да бъде убит Саакашвили. 2014 г. в Грузия. В Крим той е идеологът на това военно действие. Дъщеря му е негова сподвижница. Май месец тя публично говори за война на цивилизациите. Използва терминът „война“, но не е санкционирана от руския закон. Тук има обаче битка на два фронта. Има вътрешна битка в самите властови кръгове на Русия. За Дугин интерпретацията на източното православие е заровена в Средновековието. Той е успял да превземе разсъжденията и политическото действие на Путин и голяма част от Кремъл. Либералните кръгове в Русия се чувстват застрашени. Най-страшното е, че не се говори за развитие на Русия, за бъдеще, а за битка, за унищожаване на отсрещната страна“, посочи Поптодорова. „Аз се отнасям скептично към версията, че убийството на Дугин може да бъде поръчано в самата Русия. По-скоро поръчката идва отвън.... Ясно е, че атентатът е бил насочен и към двамата“, контрира обаче журналистът Валерий Тодоров, дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Москва. Според него не е убедителна тезата, че убийството е заради борба за власт в Русия, защото Дугин не е заемал висши длъжности, нито е имал влияние върху вземането на решения. „Десните националисти в Украйна или екстремисти са посока, в която може да се мисли. В никакъв случай Националната републиканска армия, както я обяви Иля Пономарьов, защото не би могла да създаде такава организация и да тръгне към такъв решителен акт.... Екстремистката линия е по-вероятната, не бих допуснал властите в Украйна да са поискали такова покушение“, изрази мнение Валерий Тодоров. По думите му атентатът срещу Дугина може да е опит да се радикализират руснаците спрямо Украйна.