Американският учител Марк Фогъл, освободен от Русия след три години и половина в наказателна колония, беше посрещнат с развети знамена от президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом. Фогъл се прибра у дома с частния самолет, използван от специалния пратеник на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф, който направи отклонение до Москва. При пристигането си, той целуна земята. 

Нито визатата, нито полета, нито инициативата бяха официално обявени, а и условията по освобождаването остават неясни. Няма никаква информация и какво включва от обратна страна "размяната". 

Освен положителната си оценка на състоянието на Фогел, Доналд Тръмп заяви, че освобождаването му "може да бъде важна част" от прекратяването на войната в Украйна.

"Просто искахме да го върнем у дома", каза Тръмп, като благодари на руския президент Владимир Путин за освобождаването на Фогъл.

Тръмп заяви, че в сряда ще бъде освободен още един човек, без да посочи кой ще бъде той.

В отговор на въпрос Доналд Тръмп нарече условията за освобождаването на Фогъл "много справедливи", а пък Путин получил в замяна "не много". Според американския президент освобождаването е проява на добра воля от страна на руснаците.

Запитан от какво са се отказали Съединените щати в замяна на Фогел, Тръмп заяви по-рано пред репортери: "Не много" и нарече освобождаването проява на добра воля от страна на руснаците.

"Русия се отнесе много добре с нас. Всъщност се надявам, че това е началото на отношения, в които можем да сложим край на тази война и милиони хора да спрат да бъдат убивани", каза Тръмп.

Марк Фогъл беше осъден на 14 години затвор за контрабанда на наркотици, след като беше задържан на московското летище "Шереметиево" през август 2021 г. със 17 грама марихуана в багажа си.

Той не бе включен в списъка за голямата размяна осъществена през август 2024 г. между САЩ и западните му съюзници, от една страна, и Русия от друга. Тогава от руските затвори излязоха репортер на Wall Street Journal Еван Гершкович и бившият американски морски пехотинец Пол Уелън, както Алсу Курмашева и Владимир Кара-Мурза, Иля Яшин, Дитер Воронин, Кевин Лик, Рико Кригер, Патрик Шобел, Херман Мойжес, Лилия Чанишева, Ксения Фадеева, Вадим Останин, Андрей Пивоваров, Олег Орлов, Саша Скочиленко.

Срещу тях Русия си върна осем души, от които сочен за най-важен беше бившия агент от специалните служби с присъда в Германия Вадим Красиков. 

По времето на управлението на Джо Байдън между САЩ и Русия бяха извършени още две размени -  размяната на Тревър Рийд с Константин Ярошенко, а след това и на Виктор Бут с Бритни Гарнър. 

Параметрите по всички акции бяха относително ясни, макар и, както отбелязаха редица издания, водени по модел и канали от времето на Студената война.