Във вторник българската прокуратурата пусна разговор, за който има съмнения, че Румен Радев се опитва да осуети проверка на КПКОНПИ.
В съобщението се твърди, че е спряно разследване, по което има висока степен на вероятност за съпричастност на президента към престъпна дейност. Става дума за прикриване на данни от проверка на Антикорупционната комисия срещу съпругата му Десислава Радева.
Именно разследване, при което са използвани специални разузнавателни средства (СРС) и е записан разговор между командира на Военно-въздушните сили (ВВС) ген.-майор Цанко Стойков и държавния, е станало причина главният прокурор Иван Гешев да се обърне към Конституционния съд (КС). В понеделник той поиска тълкуване на текст от конституцията, който засяга имунитета на президента срещу наказателно преследване.
Записът е направен от агенти на ДАНС, а следственото дело е на спецпрокуратурата и е за престъпен сговор.
В сигнал се сочело, че Радев през 2014 г. е назначил Десислава Генчева на 2 щата във ВВС, въпреки че постът на експерт “Връзки с обществеността” трябвало да се заема от военизирано, а не от цивилно лице.
Според проверката Радева е назначена още през 2011 г. като старши експерт в сектор “Финанси”. Когато през 2014 г. Радев поема ВВС, е сключено допълнително споразумение тя да изпълнява и функциите на пиар. Договорът е прекратен в средата на 2016 г.
Доказателствата по делото (записити) бяха оповестени, след като Радев подкани Гешев да обясни мотивите си за искането до КС.
Записаният разговор на ген.-майор Стойков с президента е от април, когато КПКОНПИ е събирала информация. Стойков казва, че става дума за “едно нещо тука...лично, и че “дoc’a държах положението, а, а и нищо не пращах” и “няма да го пращам”.
Другите два разговора са между шефа на ВВС с негови подчинени и пак се отнасят за проверката на Радева и документите, които трябва да се представят.
"Преживяваме един много драматичен ден. Това е от тези преломни дни, в които настъпват обрати в историята. 28 януари ще се окаже подобен ден", коментира пред Bulgaria ON AIR бившият служебен премиер проф. Георги Близнашки, който е професор по конституционно право.
Според него, когато президентът Румен Радев е попитал за мотивите, нещата са придобили неочакван развой.
"Държавният глава доста предизвикателно настоя да се изяснят мотивите и нещата станаха неудържими. Появиха се твърде много неща, които той не е очаквал, че ще видят бял свят, но самият той настоя това бъде направено и се създаде изключително сложна ситуация", каза още Близнашки.
Той допълни, че тепърва ще видим дали тези записи ще бъдат оспорени.
"Нещата не могат да станат в полза импийчмънт. Тук не е толкова важен юридическият аспект на проблема, а моралният", настоя професорът.
Близнашки коментира и изявлението на началника на кабинета на Радев. Според Близнашки, Калоян Методиев по фриволен начин съобщава, че ако се стигне до импийчмънт това ще качи рейтинга, но всъщност нещата били много по-сложни.
"Президентът е изправен пред една много сложна дилема, защото той е човек на честта и ще трябва да вземе много сложно решение. Няма място за импийчмънт. Тук нещата опират до нещо друго - имаш претенции, че си човек с много висок морал, а се оказва, че си склонен да прикриваш неща, които засягат най-близките до теб хора", посочи той.
Георги Близнашки е категоричен, че Румен Радев трябва да вземе едни от най-важните решения в живота си.
"Естествен изход от ситуацията е оставката. Няма друго решение, ако той реши да упорства, да предизвика формалните процедури - това ще бъде ходене по мъките. Много е важно, когато си се захванал с политика да си даваш сметка за евентуалните последици и всичко, което правиш", допълни още бившият служебен премиер.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.