Либерализирането на пазара на битов ток най-вероятно ще бъде отложено. Това е една от точките, по които е постигнато нещо като съгласие след първия кръг разговори на ГЕРБ с две от другите политически сили – БСП и ИТН. Всички останали спорни моменти остават висящи като дори не е ясно кога партията на Бойко Борисов ще се срещне с втората политическа сила – ПП-ДБ.
И Борисов, и БСП бяха категорични, че пазарът на ток за битови потребители не бива да се либерализира.
"Само това ни трябва – да скочат цените на тока", заяви лидерът на първата политическа сила. Бившият енергиен министър от БСП Драгомир Йорданов пък каза, че първо трябва да се създаде модел за компенсиране на узявимите хора.
Чудовищата в бюджета
Темата, която е обсъждана и на двете срещи, е бъдещият бюджет. Тошко Йорданов от ИТН заяви, че финансите на държавата били в ужасно състояние. Борисов се съгласи, но заяви, че за да се "стопява" дълг от 18 млрд. лв. трябвало да има силни премиер и финансов министър. А ИТН са против Борисов отново да е министър-председател. Йорданов пък каза, че няма да отстъпят от тази си позиция.
"ИТН правилно казват да харчим колкото имаме, само че тази кутия на Пандора беше отворена. Ако тръгнем по тази линия, пак ще стигнем до тук", заяви Борисов с уточнението, че "всички вкупом гласувахме" взимането на заеми с предишните бюджети. По думите му този подход "води до чудовищата в бюджета".
Той демонстрира, че не е съгласен с тезата на ПП-ДБ да се започва първо със законодателната програма, т.е. антикорупционните закон. Борисов заяви още, че партиите продължават да се държат като в предизборна кампания и повтарят обещанията си към избирателите и по време на преговорите.
Разписах им и пак не е достатъчно
От изявлението на Борисов не се разбра кога ще се срещне с ПП-ДБ. Ден по-рано той заяви, че оставя този разговор последен и ще го проведе, ако има смисъл. В сряда коментира, че не можело ПП-ДБ да изпращат късно вечерта имейли, с които определят час за среща при условие, че не са победители на изборите.
От коалицията настояват за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и искат Борисов да подпише декларация с обещания за приемане на антикорупционно законодателство. Във вторник лидерът на ГЕРБ подписа обещание, че няма да прави кабинет с двете ДПС-та – на Ахмед Доган и на Делян Пеевски. Останалите формации, които лидерът на ГЕРБ изключи от бъдещо управление, са "Възраждане" и МЕЧ на Радостин Василев.
"На ПП-ДБ им разписах каквото искаха. За ПП-ДБ никога нищо не е достатъчно, ако не е тяхното", коментира той в сряда.
Либерализация
От БСП заявиха, че тази среща е била само "старт на диалога", а не преговорен процес за съставяне на правителство. Председателят Атанас Зафиров обясни, че са обсъждали няколко теми, сред които гарантиране на социалните права на гражданите при приемането на следващия бюджет, изборът на регулатори и попълване на парламентарната квота в съдебната система, т.е. във Висшия съдебен съвет.
"В тази среща влязохме със самочувствието на политическа сила с най-голям парламентратен опит", обясни Зафиров и допълни, че с ГЕРБ през годините са имали "антагонистични отношения", но споровете са били само за политики и начин на управление.
Договорката за отлагане на либерализацията на пазара за битов ток е постигната заради липсата на модел, по който да бъдат компенсирани узявимите хора, обясни пък Стойнев. По думите това означава поне една година забавяне, през която ще трябва да се изработи система за компенсации.