Близо 6 часа продължиха преговорите между руската и украинската делегации в Беларус. Украйна заяви, че иска прекратяване на огъня и руските войски да се изтеглят, а Кремъл отказа предварително да обяви позицията си. Руските преговарящи искат да бъде сключена сделка, която да е в интерес и на двете страни. Леонид Слуцки, ръководител на комисията по международни въпроси на руския парламент, в изказване по „Русия 24“ от Беларус каза: „Украинската делегация беше готова да изслуша (исканията на Русия-бел.ред.) и да навлезе дълбоко в детайлите“. „Не бяхме сигурни дали разговорът ще проработи, но успя“. Той добави, че двете делегации са намерили “важни точки, по които може да се постигне напредък”. Следващата среща ще се проведе в следващите дни. И двете делегации ще се върнат в своите столици, където ще проведат консултации на високо равнище,  преди втория кръг от преговорите.

Украйна в ЕС

В същото време Украйна подписа молбата за членство в ЕС. B пoлeви ycлoвия yĸpaинcĸият пpeзидeнт пoдпиca мoлбaтa. Документите ще бъдат изпратени caмo дeн, cлeд ĸaтo пpeзидeнтът нa Eвpoпeйcĸaтa ĸoмиcия Уpcyлa фoн дep Лaйeн зaяви, чe Уĸpaйнa тpябвa дa бъдe пpиeтa в EC възмoжнo нaй-бъpзo.

B мoмeнтa Bъpxoвнaтa Paдa нa Уĸpaйнa (пapлaмeнтът) e paзпycнaтa, нo cтpaнaтa e във вoeннo пoлoжeниe и пpaвитeлcтвoтo имa извънpeдни пpaвoмoщия.

Путин няма да удря по цивилни

А руският президент Владимир Путин е казал на френския си колега Еманюел Макрон, че ще спре ударите по цивилни цели, съобщиха от Елисейския дворец.

Путин също така е казал на Макрон, че ще пази инфраструктурата, включително пътя на юг от Киев, според френското правителство. Макрон и Путин ще говорят отново тази седмица.

Бомбардировки над Харков

И докато течаха преговорите руските войски бомбардираха украинския град Харков.

Най-малко 11 души бяха убити при руски бомбардировки срещу жилищни квартали на вторият по големина град на Украйна на границата с Русия.

Според Associated press 44-ма души са ранени. Градът, в който живеят 1,4-милионният души, разположен в Североизточна Украйна, е под “пълния контрол” на украинските сили, часове след като се съобщаваше за пробив, осъществен от руските сили, и улични боеве.

Рублата се срина

Междувременно руската рубла загуби 30% от стойността си и удари рекордно в историята си дъно спрямо долара, след като пазарите отвориха за първия ден след западните икономически санкции, наложени на централната банка и изключването на неизвестен брой банки от системата SWIFT.

В резултат рублата рухна за кратко до 119 за долар при цена от 83,64 в петък, след това символично се укрепи до 118 за долар. В понеделник влязоха в сила санкциите на Европейския съюз срещу руската Централна банка. САЩ също разшириха санкциите си върху Руската централна банка, ход, който ще попречи на американците да правят бизнес с нея и ще замрази всичките й активи в САЩ.

ФИФА и УЕФА изключиха Русия

Националният отбор по 

футбол

, както и клубните отбори на Русия, са извадени от официалните състезания, съобщиха ФИФА – организацията, която администрира световните футболни първенства – и УЕФА, която управлява европейския футбол. Двете организации направиха съобщението в съвместно изявление. “Футболът е нъплано обединен по тази тема и в пълна солидарност със засегнатите хора в Украйна” – писаха двете най-влиятелни футболни администрации.

Според изявлението президентите и на двете организации изразяват надежда, че ситуацията в Украйна ще се подобри бързо и значително, “така че футболът отново да бъде вектор за обединение и мир между хората”. В дните след началото на войната много европейски национални отбори отказаха да играя в Русия или с руския национален тима и уведомиха с писма за това УЕФА. В това число са тимовете на Англия, Швеция и Полша, като последните два са в една група с Русия за баражите за световното първенство.

Shell спира партньорството си с “Газпром”

Петролният гигант Shell обяви в понеделник, че прекратява равноправното си партньорство с “Газпром” заради събитията в Украйна. Според изявлението на компанията тя ще излезе от съвместните предприятия с руската фирма и нейните разклонения, включително 27,5-процентния си дял от съоръжението за втечняване на газ “Сахалин-2”, 50% участие в Salym Petroleum 

Development

 и в енергийното предприятие Gydan.

Компанията спира и с ангажиментите се в газопровода “Северен поток 2”. Компанията казва в свое изявление, че решението е взето “по убеждение” и че тя е фокусирана върху безопасността на “нашите хора в Украйна” и подсигурява безопасността на “нашите хора в Русия”.