На 24 август, навръх националния празник на Украйна, се отбелязва точно половин година от нахлуването на Русия в Украйна - най-голямата военна инвазия в Европа от Втората световна война насам. За шест месеца десетки хиляди хора са убити, милиони са избягали от страната, а част от градовете са се превърнали в развалини. Москва нарече кампанията си "специална военна операция“ за демилитаризиране на Украйна и защита на рускоезичните общности.

Москва претендира за териториални придобивки в Източна Украйна и създаде сухопътен мост между сепаратистките региони в Донбас и Кримския полуостров, който бе анексиран от Русия през 2014 г.

Началото

Точно преди шест месеца - 24 февруари, 2022 г, президентът на Русия Владимир Путин обяви началото на мащабно нахлуване на руската армия в Украйна, като го определи като "специализирана военна операция".

Владимир Путин

В обръщение тогава Путин заяви, че ще се стреми към “демилитаризация и денацификация” на съседната страна.

Даде да се разбере, че Русия е принудена да действа, защото е застрашена е националната й сигурност - от Запада и неговия марионетен режим в Киев. "Русия ще отговори на всеки опит за намеса в Украйна на трети страни", предупреди Путин. Западът обаче отговори на руските действия - с безпрецедентни санкции и откликна на призивите на Украйна за оръжия.

Кризата се задълбочи със спирането на газовите доставки от Русия и ръста на цените.

Предизвикан беше и най-големият бежански поток в Европа от Втората световна война - 11 милиона души. 6 и половина милиона - извън Украйна.

Най-малко 3600 ракетни удара е имало в цялата страна от  началото на инвазията

Най-малко 3600 ракетни удара е имало в цялата страна от  началото на инвазията.

Украйна твърди, че тези удари често са били насочени към гражданска инфраструктура. Москва отрича това и твърди, без да предоставя доказателства, че някои атаки са били организирани от украинските сили за пропаганда. Почти 9000 украински военни са били убити във войната. Русия не съобщава колко жертви има, въпреки че американското разузнаване изчислява, че около 15 000 са загиналите руснаци.

По време на конфликта жертвите на украинските цивилни бяха сериозни.

Според Върховния комисар на ООН за правата на човека най-малко 5 587 цивилни са били убити и 7 890 ранени от началото на инвазията.

Почти 9000 украински военни са били убити във войната

Допуска се обаче, че реалната цифра може би е много по-висока. Повечето от убитите или ранените са били жертви на взривни оръжия като артилерийски, ракетни и въздушни удари.

Мариупол, някога проспериращо южно пристанище, беше унищожено от руските сили за три месеца.

В ранните етапи на конфликта се наблюдава масово изселване от Украйна.

Най-малко 6,65 млн. бежанци са избягали от Украйна към Европа. Около две трети от бежанците от Украйна очакват да останат в приемащите ги страни, докато военните действия отшумят и ситуацията със сигурността се подобри.

Над 6,5 милиона бежанци са напуснали Украйна в посока Европа

Над 6,6 милиона души остават вътрешно разселени в Украйна.

Войната в Украйна  допринесе за глобалната продоволствена криза.

Спирането на украинския износ след избухването на конфликта тласна индекса на цените на храните на Организацията по прехрана и земеделие, която проследява международните цени на най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, до най-високата си точка през март.

Руската блокада на украинските пристанища в Черно море блокира около 22 милиона тона зърно в Украйна към май. Москва отхвърли отговорността за продоволствената криза, обвинявайки западните санкции за забавяне на собствения й износ и Украйна за минирането на подходите към нейните пристанища. Споразумение, с посредничеството на ООН заедно с Турция, беше постигнато миналия месец за деблокиране на износа от три украински пристанища на фона на опасения, че загубата на украински доставки на зърно ще доведе до сериозен недостиг на храна и дори огнища на глад в части на света.

Володимир Зеленски

Украйна отправи ужасяващи предупреждения за ядрена катастрофа заради Запорожката АЕЦ, където се смята, че Москва планира мащабна провокация.

Руският президент Владимир Путин обвини Украйна, че е обстрелвала комплекса, рискувайки ядрена катастрофа.

Освен човешките загуби, Украйна е загубила контрол над около 22% от своята земя в полза на Русия след анексирането на Крим през 2014 г.

Западните санкции срещу Русия бяха най-големият шок за икономиката на страната след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Москва е изключена от западните финансови пазари, повечето от олигарсите в страната са под ударите на санкции. Ситуацията в Украйна и отговорът на Запада доведе до рязко покачване на цените на торове, пшеница, метали и енергия, подхранвайки инфлационна вълна, която се разбива в световната икономика. Шест месеца след началото на войната все още няма изглед тя да приключи скоро. И двете страни са окопани по протежение на източния фронт, въпреки че контраатаките са достигнали по-дълбоко в окупираните от Русия територии, включително Крим. В дните след 24 февруари прогнозите бяха, че "военната операция" ще продължи няколко месеца.

Половин година по-късно е по-трудно отвсякога да се каже кога ще дойде краят.

Навръх националният празник - Денят на независимостта на Украйна, президентът Володимир Зеленски тържествено обяви, че за Украйна войната няма да свърши, когато има мир, а когато Киев победи.