Британското правителство обяви, че започва най-мащабното преследване на злоупотребяващи със социални помощи. То внесе в парламента специален законопроект по въпроса, чието писане започна, след като петима българи бяха осъдени за най-голямата кражба на помощи в историята на британското социално подпомагане. Измамата е за 54 млн. паунда.

Идеята е страната да даде големи правомощия на социални работници, които одобряват документи за помощи, съобщава NOVA. Те трябва да имат достъп до лични банкови сметки, да правят обиски без присъствието на полицаи и да изземат вещи, за които смятат, че са придобити с неправомерно получени социални плащания. Предвижда се да бъдат отнемани за срок от 2 години и шофьорските книжки на нарушителите.

Годишно хазната във Великобритания губи около 10 млрд. паунда от източване на социални помощи.

Петимата български граждани - членове на организирана престъпна група, присвоила над 53 млн. британски лири под формата на социални помощи, бяха осъдени на 30 май м.г. от британски съд на общо 25 години и 5 месеца лишаване от свобода.

Това се смята за най-голямата измама със социални помощи и пране на пари в историята на Англия и Уелс, отбелязва британската информационна агенция.

Подсъдимите Гюнеш Али (на 34 години), Галина Николова (39), Стоян Стоянов (28), Цветка Тодорова (53) и Патриция Панева (27) са български граждани по-рано се признаха за "виновни" по обвинения в измама и пране на пари.

Пакети с пари в брой, натъпкани в пазарски чанти и куфари, луксозен автомобил и дизайнерски стоки, включително часовници, якета и очила, бяха открити по време на обиска на имотите на осъдените, съобщи тогава Кралската прокурорска служба.

Обвиняемите са подали хиляди фалшиви молби за социални помощи, като са използвали реални лица или откраднати самоличности, а молбите са били подкрепени с множество фалшиви документи, включително договори за наем, фишове за заплати и писма от наемодатели, работодатели, училища и общопрактикуващи лекари. Ако исканията са били отхвърляни, измамниците са опитвали отново и отново, докато не бъдат одобрени.

Бандата също така е давала съвети на подателите на заявления как да измамят системата, е научил съдът. Но след като заявителите са подавали молбите си, те са ги оставяли в ръцете на бандата, която е прала пари през няколко различни сметки.

В разгара на измамата в група в УотсАп са били разменяни съобщения и изображения, на които бандата се е подигравала с „наивността на Министерството на труда и пенсиите“.