Окончателните резултати от изборите в неделя все още не са обявени от ЦИК, но съотношението едва ли ще се промени съществено. И без тях вече е ясно, че „Продължаваме Промяната“ печели с малко вота, а ГЕРБ за втори път остават втори. Ясно е също и че така нареченото „мнозинство на промяната“ губи от силата си, след като един от играчите й, коалицията около Мая Манолова, остана извън парламента. А другият, „Демократична България“, е с двойно отслабена мощ. Така, макар и в нов вариант, изборните резултати много напомнят на онези, в които ИТН бяха първи, и според някои анализатори предвещават повторение на ситуацията. И все пак

Какъв е шансът за правителство

Ще успеят ли така наречените „партии на промяната“, които избирателят вкара в парламента, да съберат заветните 121 депутата и да успеят да съставят правителство? Петков и Василев вече казаха, че няма да се коалират с ГЕРБ и ДПС. И още преди официалните резултати от ЦИК започнаха преговорите за ново правителство. Новото управление ще трябва да разчита отново на подкрепа от БСП, което означава, че вероятно ще е принудено да стигне до известни компромиси при подписване на евентуално коалиционно споразумение. Шансът да се изгладят видимите и невидимите препятствия и да се стигне до разбирателство тепърва ще се преценяват. Възможно е Кирил Петков и Асен Василев да намерят и друг формат за съставяне на мнозинство, при който да коалират не партии, а депутати. Те отдавна говорят за него, но дали е приложим, предстои да стане ясно. Така или иначе лидерите започнаха да опипват почвата. Кирил Петков и Асен Василев разговаряха повече от час с Корнелия Нинова. Последваха и разговори с Христо Иванов и Атанас Атанасов. Предстои на сцената на преговорите да влязат експертите и да започнат разговорите по същество. От „Продължаваме промяната“ поставиха две теми, от които няма да отстъпят – смяна на главния прокурор Иван Гешев и реформа на комисията за борба с корупцията, оглавявана от Сотир Цацаров. И докато лидерите на „Продължаваме Промяната“ чертаят контурите на бъдещата коалиция и състава на новия кабинет, останалите партийни водачи, макар и влизащи в сценариите за новото управление, са изправени пред тежки драми.

Дъжд от оставки заля българската политика часове след края на изборния ден. В понеделник от поста си заради резултатите от вота като лидер на „Да, България“ се оттегли Христо Иванов. Малко по-късно той бе последван и от лидерите на "Зелено движение" Владислав Панев и Борислав Сандов, които също са част от „Демократична България“. Оставка като лидер на ДСБ хвърли и Атанас Атанасов.

Корнелия Нинова също се оттегли

като председател на БСП. Заради лошите резултати оставка хвърли и Красимир Каракачанов, който е начело на партията от повече от 20 години. "Резултатът е много лош. Той показва много сериозно отстъпление спрямо резултатите, които бяхме постигнали както на изборите на 11 юли, така и на 4 април. Това е много сериозен удар по способността на "Демократична България" да изпълнява онези каузи, с които се е натоварила", каза Христо Иванов в изявлението си във Фейсбук, с което се оттегли от шефското място. След тези избори коалицията изпадна до пета сила в парламента и ще може да разчита на едва 15 депутата. За сравнение – в 46-ото Народно събрание коалицията имаше 34 народни представители.


Кирил Петков се обади на Христо Иванов, Слави и Нинова

 

С Христо Иванов, Слави Трифонов и Корнелия Нинова вече се чухме. Аз им се обадих. Разговорите бяха кратки, за да им кажа, че тръгваме с намерение за обща работа“, каза пред „Нова телевизия“ един от лидерите на „Продължаваме Промяната“ и номиниран за премиер Кирил Петков. Той уточни, че предстоят и по-подробни лидерски разговори, като тяхната цел ще е да се изгради база за организиране на процес за бъдещи преговори за управленска коалиция. Според Петков следващата стъпка е създаване на работни групи, в които има представители на всички партии, готови да влязат в общото управление. В тях ще се водят разговори по теми и политики между експертите от всички партии. „Срещите ще се излъчват онлайн, което ще е полезно за хората, за да е ясно, че няма задкулисни сделки и неправомерни дискусии“, уточни Петков. „В преговорите за управленска коалиция няма да влезем с нито една червена линия на базата на хора. Ние ще влезем с предложение аз да съм премиер, а Асен Василев финансов министър, но ако нашите партньори ни убедят, че има по-подходящи за поста, бихме приели“, каза Петков.