УЕФА призна, че огромен съдийски гаф е ощетил тежко отбора на Германия по време на четвъртфиналната битка с Испания от Евро 2024 това лято. Испанците спечелиха двубоя с 2:1 след победен гол в 119-та минута, а впоследствие станаха европейски шампиони.

Ключовият момент на сблъсъка в Щутгарт дойде в 107-та минута, когато изстрел на Джамал Мусиала към вратата на Испания бе спрян от протегнатата ръка на Марк Кукурея, но реферът Антъни Тейлър даде знак играта да продължи, а съдията на ВАР Стюарт Атуел потвърди решението му. Така домакините отпаднаха, докато Испания продължи напред, за да грабне четвърта европейска титла.

Повече два месеца по-късно Съдийската комисия към УЕФА призна, че Германия е трябвало да получи дузпа в ситуацията.

"Според най-новите насоки на УЕФА, когато удар към вратата е спрян с ръка, това трябва да се наказва по-сурово и в повечето случаи да се отсъжда дузпа, освен ако ръката на защитника не е много близо до тялото му или в контакт с тялото му. В този случай защитникът спира удар към вратата с ръката си, която не е близко до тялото му, и трябваше да бъде отсъдена дузпа", се казва в доклад на комисията.

За Бундестима и феновете му това пизнание е твърде малко и твърде късно.  Съобщение само ще добави обида към болката. Много хора вярват, че Германия щеше да спечели, ако дузпата беше отсъдена и вкарана, посочи sports.yahoo.com.

След случая в социалните медии тръгна шегата, че на Кукурея още не могат да му намерят часовника в тревата на стадиона.