Три седмици след като задушливият дим от канадските горски пожари обгърна Ню Йорк, сега нашествие на малки летящи насекоми тревожи жителите на мегаполиса. 

От сряда нюйоркчани, които бягат, карат велосипед, вървят пеша или пътуват с метрото, съобщават за малки насекоми, движещи се на облачни рояци около части от Манхатън и Бруклин, което в някои случаи затруднява дишането. 

Насекомите могат да бъдат бели или зелени, а размерът им затруднява разпознаването с невъоръжено око. 

Техният вид все още не е определен, но те се появиха заедно с друг, по-лек пристъп на канадски дим. Това накара някои да спекулират, че насекомите може да са от пирофилните или „огненолюбиви“ видове. 

Най-малко 25 семейства насекоми от разредите Hemiptera, Lepidoptera, Diptera и Coleoptera се считат за пирофилни. Един от тях, известен като Microsania imperfecta, е наблюдаван да проявява положителен отговор на стимул от дим за чифтосване. 

„Изглежда, че димът влияе върху поведението при чифтосване, служейки като маркер за чифтосване. По-високи популации се наблюдават през зимата, отколкото през лятото“, пише в Encyclopedia of Entomology. 

Но според други експерти, рояците изобщо не са пирофилни, а индикатор за здравословна среда. 

Луис Соркин, гостуващ учен в отдела по зоология на безгръбначните в Американския музей по естествена история, каза, че съдейки по снимките, които са му изпратени, не става въпрос за пирофилни видове. 

„Те са листни въшки, а не комари/мушици/мухи“,

пише Соркин в имейл. „За съжаление не познавам вида.“ 

Дейвид Грималди, куратор и ентомолог в Американския природонаучен музей, каза пред The ​​City, че насекомите, които се хващат в косите на хората, всъщност са листни въшки, които обикновено са без крила, но могат да се развият в крилата форма, когато популациите станат пренаселени и качеството на храната страда.

"Насекомите, които в момента тревожат нюйоркчани, са просто листни въшки, които преминават към стадия си с крила", каза Гримади пред изданието. „Когато популацията стане много голяма... появата на крилати морфи е впечатляваща“, каза той. „Добрата новина? Това означава, че имаме здравословна околна среда! Без пестициди!“

Джоди Ганглоф-Кауфман от програмата за интегрирано управление на вредителите в щата Ню Йорк в университета Корнел каза пред изхода, че предполага, че топлото време е предизвикало масова миграция на крилати листни въшки.

„Както повечето неща, това ще спре толкова бързо, колкото започна“, прогнозира Ганглоф-Кауфман.